ضد یخ بتون زودگیر

بتن ریزی در سرما و استفاده از ضدیخ بتن

با نزدیک شدن فصل سرد و لزوم استفاده از ضد یخ بتن در عملیات بتن ریزی موارد ذیل را در خصوص عملکرد فنی این ماده افزودنی بتن به استحضار می رساند.

هیدراسیون سیمان واکنشی گرما زا است و روند سریع بالارفتن مقاومت های فشاری بتن در محدوده دمای بین 10 الی 25 درجه سانتیگراد به مدت 28 روز به طول می انجامد. گیرش اولیه بتن در دمای 20 درجه سانتیگراد بسته به نوع سیمان ، حدود 12 ساعت زمان نیاز دارد ، این فاصله زمانی در دماهای پائین طولانی تر می شود لذا در فصل سرما این مدت زمان (12 ساعت) برای بروز پدیده یخ زدگی کافی است. یخ زدن بتن تازه ریخته شده یک عمل تدریجی است که به میزان سرمای هوا ، عیار سیمان در بتن ، مقادیر آب  مصرفی  در طرح  اختلاط و چگونگی نگهداری و عمل آوری بتن بستگی  دارد و با توجه به نقطه انجماد آب و روند انتقال حرارت در بتن  رخ می دهد . افزایش 9 درصدی حجم  آب که به واسطه یخ زدن آن در بتن رخ می دهد باعث می شود مقدار فشار منبسط کننده در بتن از مقاومت کششی بتن تجاوز نموده  و منجر به بروز تخریب و خسارت می گردد . دامنه خسارت وارده به بتن از پوسته شدن سطحی تا از هم پاشیدگی کامل می باشد ، این عامل سبب افت غیرقابل جبران مقاومت فشاری بتن خواهد بود.

بنابراین نیاز به استفاده از نوعی  مواد افزودنی بتن که بدون داشتن اثرات مخرب ، بتواند از یخ زدن بتن در دماهای پائین جلوگیری نماید کاملا مشهود است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *