افزودنی بتن

مواد افزودنی شیمیایی در بتن

مواد افزودنی شیمیایی در بتن با هدف تغییر دادن یک یا چند خصوصیت از بتن در حالت تازه یا سخت شده استفاده می شود. علاوه بر کارکردهای رایج از جمله کاهش آب،  کندگیر کنندگی بتن، تسریع کنندگی گیرش و محبوس کردن هوا،  مواد افزودنی شیمیایی در بتن برای طیفی از اهداف خاص هم استفاده می شود.

هم افزودنی های سنتی و هم افزودنی های خاصی که برای کارکردهای ویژه طراحی شده اند شامل مواد افزودنی شیمیایی در بتن می شود. این مواد شیمیایی با مواد فعلا خود (وقتی به تنهایی یا در ترکیب با دیگر افزودنی ها استفاده شوند) دامنه کارکردهای بتن را گسترش می دهند.

کاربرد مواد افزودنی شیمیایی در بتن

انواع جدید و تخصصی بتن همچون بتن زیر آب به هم چسبنده و بتن غلتکی برای بتن ریزی مستلزم روش های متنوعی هستند. بتن ریزی در عمق آب بدون حرارت دهی به روش سنتی و روش های حفاظتی، تأخیر در خوردگی در حضور کلریدها، کاهش واکنش سنگدانه های قلیایی، کنترل جمع شدگی، بازیافت زباله های بتنی، و تولید بتن با کارایی و دوام زیاد هم اکنون از طریق کاربرد مواد افزودنی شیمیایی در بتن ممکن شده است.

خرابی گسترده، زیر ساختارهای ما در دهه های اخیر و هزینه ی بالای جایگزینی در حال حاضر، تعمیر سازه های بتنی را به فعالیت غالب در زمینه ساخت و ساز تبدیل کرده است. همچنین تقاضای فرآیندهای برای فرآورده ها و تکنیک هایی که بتواند آسیب های سطحی را تعمیر کند وجود دارد. آن دسته از مواد افزودنی شیمیایی در بتن که خصوصیاتی را همچون پایداری حجمی، بند آوردن آب، مقاومت شیمیایی افزایش یافته، خصوصیات ضد شسته شدن برای بتن های زیر آب و تسریع کننده های گیرش سریع برای استفاده در شاتکریت فراهم می کنند، با تقاضای زیادی روبرو هستند و در نتیجه کاربرد وسیعی می یابند.

مواد افزودنی شیمیایی در بتن همچنین کاربرد فرآیندهای در شماری از کارکردهای رایج خود در ترکیب با دیگر مواد افزودنی بتون سنتی می یابند تا از کیفیت بتن ریخته شده اطمینان حاصل شود. در نتیجه هم در تحقیقات و هم توسعه فرآورده ها به مواد افزودنی شیمیایی در بتن توجه زیادی می شود. جستجو برای اجرای هر چه بهتر و ملاحظات زیست محیطی، محققان و متخصصان آزمایشگاهی را به سمت توسعه فرآورده های جدید و روش های نو برای ارزیابی بازدهی آنها سوق داده است. موفقیت تلاش های آنها بدون شک کاربرد مواد افزودنی شیمیایی در بتن را در بسیاری از کارکردها تشدید خواهد کرد و به امنیت بیشتر و اقتصادی بودن در ساخت و ساز و تعمیرات کمک خواهد کرد.

آشنایی با خرید مواد افزودنی بتن (کلیک کنید)

منبع: کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *