افزودنی بتن

موارد کاربرد بتن اصلاح شده با لاتکس

بتن ها و ملات های اصلاح شده با لاتکس مواد مستعدی برای جلوگیری از خوردگی القاء شده با کلرید و برای تعمیر سازه های بتنی مسلح آسیب دیده هستند. بتون اصلاح شده با لاتکس تا حد زیادی به عنوان یک مصالح ساختمانی در روکش های عرشه پل، ترکیبات وصله زنی و برای عملیات تکمیلی و انجام تعمیرات در ایالات متحده و ژاپن استفاده می شود. مواد ضد آب منعطف از نوع هیدرات پلیمری با نسبت های خیلی بالای پلیمر به سیمان 50% مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از مزایایی این مواد شامل انعطاف پذیری، کشیده شدن و مقاومت به ترک و ویژگی های مقاومت شیمیایی و ضدآبی خوب می باشد.

LMC در کارکردهای مربوط به شاتکریت که مستلزم مسدود شدن سریع در برابر آب جاری است، استفاده می گردد. دو نوع LMC استفاده می شود: یک سیستم شاتکریت حاوی یک مونومر قابل پلیمرسازی در دمای محیطی که با سیمان پرتلند عادی واکنش می دهد و سیستم دیگری که از سیمان سخت شونده فوق سریع استفاده می کند. سیستم نوع اول با مخلوط کردن بتن با مونومر اکریلات منگنز تهیه می شود، به طوری که زمان گیرش می تواند در طی چند ثانیه کنترل شود. سیستم نوع دوم با اصلاح بتن با سیمان سخت شونده فوق سریع به همراه SBR تولید شده و برای اهداف تعمیراتی استفاده می شود.

LMC در بتن های زیرآبی برای ساخت و ساز و تعمیر استفاده می شود. الزامات مهم برای به دست آوردن قابلیت ضد شستگی همچون مقاومت جدایش، روانی، خصوصیات خود ترازشوندگی و آب انداختگی کمتر به وسیله افزودن مواد افزودنی پلیمری بالابرنده ویسکوزیته در نسبت های پلیمر به سیمان %2-0.2 فراهم می آید. این افزودنی ها پلیمرهای قابل انحلال در آب هستند و تحت عنوان دو گروه، یعنی انواع سلولزی همچون متیل سلولز و هیدروکسیل اتیل سلولز و انواع پلی اکریلامیدی همانند پلی اکریلامید و اکریلات سدیم پلی اکریلامید طبقه بندی می شوند.

روش های آزمایش فعلی برای ملات ها و بتن های دارای اصلاح کننده های لاتکس عموماً همان روش های ASTM هستند، تنها با اصلاحاتی اندک که برای پیاده کردن خصوصیات منحصر به فرد این مواد صورت می گیرد. تغییرات در آزمایش ها نوعاً مربوط به مواردی همچون نسبت بندی، ترتیب اختلاط و عمل آوری می باشد. کار استانداردسازی بر روی روش های آزمایش و الزامات کیفی، تغییرات مورد نیاز در استانداردها را هدف قرار خواهد داد و رویه های اجرایی در ایالات متحده، ژاپن، انگلیس و آلمان در حال انجام می باشد. هم اکنون مشخصه های RILEM و دستورالعمل های آن برای بتن ها و ملات های اصلاح شده با پلیمر در دسترس می باشند.

آشنایی با مزایای لاتکس (کلیک کنید)

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *