افزودنی بتن

کارایی مواد افزودنی ضد شستگی بتن

تخلیه کردن سازه های هیدرولیکی همچون سدها از آب برای انجام تعمیرات هم مشکل و هم هزینه بر می باشد. پیشرفت های اخیر در مواد افزودنی که به چسبندگی کمک می کند، این امکان را فراهم آورده تا بتن ریزی در زیر آب بدون استفاده از روش های سنتی انجام گیرد. افزودنی های ضد شستگی بتن عموماً از روی رفتار روان و شبه شکل پذیر (شبه پلاستیک) آنها (کاهش لزجت هم زمان با افزایش برش) شناخته می شوند. به این ترتیب فرمولاسیون ملات ها و دوغاب های بتنی برابر رسوب گذاری و شکل دادگی در حالت سکون مقاومت می کنند. بتن تولیدی با افزودنی های ضد شستگی بتن به اندازه کافی چسبنده می بوده تا امکان در معرض قرار گرفتگی محدود برای آب فراهم شود، گرچه قابلیت انتقال مناسبی برای حرکت آب در زیر آب با شسته شدن کم سیمان دارد.

فاکتورهای مؤثر بر کارایی مواد افزودنی ضد شستگی بتن

فاکتورهای زیر به طور نامطلوب روی تأثیر AWA ها در اختلاط های بتنی و ملات اثر می گذارد. از آنجا که تأخیر پمپاژ می تواند زمان بر و پرهزینه باشد، اپراتورهای پمپاژ و مهندس طراح اختلاط بتنی باید به این موارد توجه داشته باشند:

  • میزان سیمان موجود: اگر میزان سیمان موجود زیاد باشد، کاربرد AWA ها خیلی ضعیف پاسخ می دهد. اغلب مخلوطهای با تکان خواهی بالا حتی در پیمانه های مصرفی حداقل تولید می شود. پیمانه های مصرفی مناسب باید برای مخلوطهای خاص پیش از کاربرد آن ارزیابی گردد.
  • دما: دماهای بالا می تواند موجب افت سریع اسلامپ شود، همچنین ممکن است لازم باشد که از یک دیرگیرکننده در ارتباط با AWAاستفاده کنیم.
  • ویژگی های ریز دانه ها: مخلوط های حاوی درصد بالای ماسه های ریز با FM های کمتر از 2.6 مخلوطهای با بدنه سنگین را ارائه می دهند که قابلیت پمپاژ را به علت چسبندگی بالا و اصطکاک ایجاد شده در خط لوله با آسیب مواجه می کنند.
  • سازگاری با دیگر مواد افزودنی: به علت خصوصیات ذاتی روکنشگر که اغلب توسط مواد طبقه بندی های A و B و C نمایش داده می شوند، کاربرد افزودنی های ضد شستگی بتن با دیگر افزودنی ها همچون مواد افزودنی کاهنده آب بایستی به لحاظ اثرات جانبی (یعنی تأخیر شدید گیرش و هوای محبوس اضافی) بر روی بتن شکل پذیر و سخت شده ارزیابی گردد. مولکول های مواد با خصوصیات روکنشگر کمتر با فوق روان کننده ها برای جذب ذرات سیمان رقابت می کنند که پیمانه های مصرفی بالاتر فوق روان کننده ها را موجب خواهد شد.

آشنایی با اثر مواد افزودنی ضد شکستگی در بتن (کلیک کنید)

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *