افزودنی بتن

افزودنی های بتن شاتکریت

بتن ساخته شده با فشار باد که حاوی اندازه حداکثر سنگدانه 10 mm می باشد، معمولاً به نام شاتکریت شناخته می شود. این فرآیند به طور خاص برای کار بازیابی که مستلزم جایگزین کردن بتنی است که از دست رفته یا دچار نقصان شده، مناسب می باشد. این کار برای جلوگیری از آسیب های اینده که با افزوده شدن یک لایه بتن به وجود می آید، مناسب است. به دلیل آنکه از نسبت های کم آب به سیمان استفاده می شود، ویژگی «بدون اسلامپ» می تواند در لایه هایی با ضخامت محدود روی سطوح عمودی و بالاسری جای دهی شود.

ویژگی های افزودنی های بتن شاتکریت

امتیازات شاتکریت شامل سادگی بتن ریزی، پیوند عالی و جمع شدگی نسبتاً پایین می باشد. یکی از محدودیت های این فرآیند آن است که مستلزم کارگران آموزش دیده می باشد و کنترل آن بسیار سخت می باشد. از همین رو کیفیت کار وابسته به مهارت کارگران استخدام شده دارد. از این روش در بسیاری از کارکردها می تواند استفاده شود. به جز در حوزه هایی که از استفاده آرماتورهای متراکم استفاده می شود، این مواد کاربرد گسترده ای دیگری نیز دارند.

شاتکریت را می توان توسط یک فرآیند «اختلاط خشک» یا «اختلاط خیس» اعمال نمود. فرآیند اختلاط خشک مستلزم پیش اختلاط سیمان و ماسه، با انتقال از طریق یک لوله در یک جریان هوای فشرده است. آب در انتهای لوله تزریق می شود وبا ماده چنان مخلوط می شود که گویی با سرعت زیاد موجود است؛ میزان آب موجود برای هیدراتاسیون مناسب محدود می گردد. در فرآیند خیس (Wet process) یک نسبت از پیش تعیین شده سیمان، آب و سنگدانه با هم ترکیب می شود و به پمپ انتقال می یابد. بتون در راستای یک لوله منعطف به سمت نازل تخلیه با سرعت زیاد روی سطحی که باید پوشش داده شود، تخلیه می گردد. یک افزودنی تندگیر همچون سدیم آلومینات یا متاسیلیکات محلول معمولاً به نازل اضافه شده تا ساخت لایه های ضخیم را ممکن سازند.

انواع افزودنی های بتن شاتکریت

بسیاری از افزودنی ها و اضافه شونده ها برای تسریع در رشد مقاومت، به هم چسبیدگی، پیوند، مقاومت ذوب انجماد و ساییدگی استفاده می شود. مطالعات کالری سنجی نشان می دهد که تأثیر اصلی آنها بر مقاومت اولیه به واسطه بخشی از C3A سیمان می باشد. واکنش C3A در حضور این افزودنی ها تشدید می شود و یک قله تیز در سنین اولیه رخ می دهد.

مطابقت افزودنی های استفاده شده در فرآیند شاتکریت مرطوب یا خشک با مشخصه های زیر الزامی هستند:
1- گیرش اولیه و نهایی باید به ترتیب در 3 و 12 دقیقه رخ دهند.
2- افزودنی باید دارای قابلیت تشکیل ضخامت لایه حداکثر را با افزایش چسبندگی اختلاط و در نتیجه افزایش مقاومت مقابل جدا شدن را داشته باشد.
3- باید افت مواد را با ارجاع به حال اول کاهش دهد.
4- باید سرعت رشد مقاومت را افزایش دهد.
5- نباید مقاومت نهایی آن (28 روزه) کمتر از 30% اختلاط غیر تسریع شده باشد.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *