افزودنی بتن

افزودنی های کاهنده جمع شدگی بتن

یکی از آزاردهنده ترین مسائل ساخت و ساز های بتنی، ترک خوردگی ناشی از جمع شدگی می باشد. بعضی از سازه ها همچون عرشه پل ها، پارکینگ ها، سازه های آبی و کف های صنعتی که در اغلب آنها ترک ها به علت جمع شدگی ناشی از خشک شدن رخ می دهد، نتایج جدی و ناگواری می تواند به بار بیاید.

عوامل موثر بر ترک خوردگی بتن

آسیب پذیری بتن در برابر ترک خوردگی به دلیل ترک خوردگی ناشی از خشک شدگی بستگی به مقید یا غیر مقید بودن بتون دارد. چنانچه بتن غیر مقید باشد، می تواند آزادانه جمع شده و حجم آن بدون ایجاد ترک خوردگی تغییر کند. با این وجود، چون بیشتر بتن ها با زیر اساس ها، پی ها، آرماتور یا اعضای متصل کننده مقید هستند، اغلب تنش های کششی آن قدر بالا می رود که منجر به ترک خوردگی شود.

چندین عامل دیگر نیز بر ترک خوردگی تأثیر می گذارد. از جمله آنها سرعت جمع شدگی، خصوصیات خزشی، مدول الاستیسیته و مقاومت کششی بتن می باشد. مطابق با نظریه حاکم (نظریه کشش مویین) که مکانیسم جمع شدگی را توصیف می کند، یکی از دلایل اصلی جمع شدگی خشک عبارت از کشش سطحی ایجاد شده در حفره های کوچک خمیر سیمان بتن می باشد. هنگامی که این افزودنی ها رطوبت را از دست می دهند، قالب های مقعر در حد فاصل هوا یا آب تشکیل می شود. کشش سطحی در این تقعر دیواره های حفره به درون هل داده شده و بتن با جمع شدگی به این نیروهای داخلی پاسخ می دهد.

مکانیسم جمع شدگی بتن

مکانیسم جمع شدگی تنها در حفرات در یک بازه اندازه ای ثابت رخ می دهد. در حفره های بزرگتر از 50 mm نیروی کششی در آب کوچکتر از آن است که موجب جمع شدگی بتون قابل توجه شود و در حفرات کوچکتر از 2/5 nm تقعر نمی تواند شکل بگیرد. مقدار جمع شدگی خمیر سیمانی ایجاد شده با کشش سطح عمدتاً وابسته به نسبت آب به سیمان است، اما با عواملی همچون نوع سیمان و نرمی آن و دیگر اجزاء (همچون افزودنی ها، و مواد سیمانی مکمل) نیز تحت تأثیر واقع می شود که بر توزیع اندازه حفرات در خمیر سخت شده اثر می گذارد.

روش های کاهش ترک خوردگی بتن

برخی تدابیر اتخاذ شده برای کاستن ترک خوردگی جمع شدگی عبارت از استفاده از افزودنی های کاهنده های آب رده بالا برای رسیدن به نسبت های آب به سیمان خیلی پایین می باشد.

کاربرد افزودنی منبسط شونده و سیمان های تیپ k جبران کننده جمع شدگی است. افزودنی مایع جدیدی به نام افزودنی کاهنده جمع شدگی (SRA) در آمریکای شمالی در سال 1995 به بازار معرفی شد که گفته می شود به لحاظ شیمیایی مکانیسم جمع شدگی را بدون انبساط تغییر می دهد. بر طبق اسناد منتظر شده ترکیب عمومی SRA به عنوان R1O(AO)nR2 تلقی می شود که A یک پلیمر آلکالن دارای زنجیره کربن به کربن 4-2 تایی یا انواع گوناگون گروه های آلکالین، R1 , R2 از گروه های هیدروژن هیدروکسیل، آلکلیل، فنیل و سایکوآلکیل می باشد. نماد n عددی است بین 2 و 10 که حاکی از درجه پلیمر شدن است.
SRA جمع شدگی را با کاستن کشش سطحی آب در حفرات با قطر بین 2.5 و 50 نانومتر می کاهد. SRA به آب اندازه گیری شده اختلاط اضافه شده و در بتن به هنگام اختلاط پراکنده می شود. پس از این که بتن سخت شده و افزودنی در سیستم حفره ای باقی می ماند، کاهش اثرات کششی سطحی ادامه می یابد که بدین ترتیب در جمع شدگی ناشی از خشک شدن، مشارکت می نماید. در آزمایش های میدانی و آزمایشگاهی بتن های مختلف حاوی افزودنی ها، زمانیکه فرآورده بیشترین تأثیر را دارد که با نرخ 1.5 الی 2 درصد وزن سیمان اضافه شود. اما این پیمانه های 1.5 الی 2 درصدی می تواند برای یافتن سطح مطلوب جمع شدگی بدون اثرات جانبی زیان بار استفاده گردد. گرچه اثر اساسی SRA درباره جمع شدگی خشک کاهش یافته است، افزودنی های کاهنده جمع شدگی بتن بر دیگر خصوصیات بتن تازه و سخت شده تأثیر می گذارد.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با کاربرد افزودنی های کاهنده آب بتن روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *