افزودنی بتن

دستورالعمل های کاربردی برای افزودنی های پودری بتن

کیسه های مواد افزودنی تسریع کننده پودری بتن باید بر روی پالت ها حداقل به فاصله 5cm از سطح زمین قرار گیرند. مواد در کیسه های شکافته شده (بلافاصله پس از آنکه کیسه ها آسیب دیده می شوند) باید استفاده گردیده یا دورانداخته شود. عمر مفید پودر به یک دوره 8-6 ماهه تحت شرایط ذخیره مناسب می باشد. معمولاً فعالیت پس از 6 ماه شروع به کاهش چشمگیری می کند.

مواد سوزآور موجود در افزودنی های پودری بتن می تواند موجب واکنش هایی در پوست انسان می گردد. واکنش ها از سوزش های متوسط گرفته تا سوختگی های شدید صورت می گیرد. اغلب اجزاء به عنوان سوزنده های اساسی طبقه بندی می شوند. با افزودنی های مایع سوختگی ها می تواند بلافاصله اتفاق بیفتد. به واسطه آسیب های جدی که برای چشم ها و پوست رخ می دهد، تجهیزات شخصی برای همه افرادی که در اطراف دستگاه شاتکریت و نازل هستند الزامی است. این تجهیزات شامل پیراهن های آستین بلند و پوشش های تمام قامت می باشد. به علاوه پیش از کار، کرم های حفاظتی باید به نواحی از پوست که در معرض مواد شیمیایی سوزآور هستند، استعمال گردد. البته پس از آنکه با یک کرم حفاظتی اقدامات لازم به عمل آمده شد، یک راه درمانی پیشنهادی شستن پوست با آب و آب کشیدن با سرکه می باشد. در تمام مواردی که چشم در معرض قرار بگیرد، مستلزم مراجعه فوری به پزشک است؛ اقدام فوری نیز شستن چشم با مقدار زیادی آب می باشد.

بعضی مشخصه های شاتکریت مستلزم آن است که افزودنی های تسریع کننده از ASTM C494 متابعت نماید، مشخصه استاندارد برای افزودنی های شیمیایی بتن (مثل گیرش سریع)، اما ASTM C494 تنها تا قسمتی قابل اعمال است. مشخصه ها برای یکنواختی، بسته بندی، ذخیره، نمونه گیری و بازرسی مقید شده برای تیپ C افزودنی های تسریع کننده هنوز هم مرتبط به این تسریع کننده های گیرش تند هستند. اما روش های آزمایش برای گیرش و مقاومت اصلاح می شوند. استاندارد ACI «رویه اجرایی توصیه شده برای شاتکریت» (ACI 506-66) اعمال شاتکریت برای انواع مختلف ساختمان را تبیین می کند. در این استاندارد روش های کاربرد و الزامات تجهیزات برای فرآیندهای اختلاط خشک و خیس ارائه می شود و آزمایش شاتکریت همچنین با بعضی جزئیات پوشش داده می شود.
عموماً معیار عملکرد لازم و پارامترهای یکنواختی فرآورده قید شده در مشخصه های شاتکریت به صورت زیر است:
1- نوع و ترکیب
2- درصد غلظت اجزاء فعال
3- میزان کلرید
4- حداکثر درصدی که تسریع کننده استفاده می شود.
5- سازگاری با سیمانی که باید استفاده شود، به همان نحوی که از سوی الزامات زمان های گیرش اولیه و نهایی، مقاومت های اولیه و نهایی تعریف می شود.
6- تغییر پیمانه مصرفی بر مبنای منطقه و نوع سازه یا الزام مقاومتی

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با کاربرد تسریع کننده شاکریت روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *