افزودنی بتن

افزودنی های بتن / روش مصرف

بازدهی هر افزودنی بتن ممکن است بسته به غلظت آن در بتن زمان اضافه شدن آن به چرخه اختلاط و اجزاء گوناگون بتن تغییر کند. گرچه هر دسته از افزودنی های بتن توسط اثر اصلی آن ( مثلاً کاهش آب، کندی گیرش) تعریف می شود، ممکن است هر یک دارای یک یا چند اثر ثانوی هم باشند (کندی در گیرش، آب انداختگی بیشتر، هوای محبوس). یعنی استفاده از آن ممکن است به تأثیرات جانبی گردد. اثرات جانبی آن دسته از اصطلاحاتی در ویژگی هاست که در بتن ایجاد شده، اگر چه نامحسوس باشد، اما هم اجتناب ناپذیرند و هم مستقل از کارکرد اصلی افزودنی بتن می باشد. پیش از انتخاب یک افزودنی بتن برای کارکرد مشخص این اثرات کمکی باید از طریق آزمایش های میدانی و آزمایشگاهی با موادی که در پروژه قرار است به کار رود، مورد ملاحظه قرار بگیرد. در این بخش، اطلاعات درباره جنبه های عملی مربوط به کاربرد افزودنی ها در محل پروژه ارائه می گردد. علاوه بر جزئیات که مستقیماً مربوط به جنبه های فیزیکی تجهیزات ترکیب و توزیع و عملیات آن ها می باشد، توجه خاصی به مشکلات مربوط به مصالح معطوف می شود. اغلب معضلات مورد بحث در این قسمت به طور مساوی به سه حوزه اصلی در ساخت بتن اعمال می شود که عبارتند از بتن ترکیب شده در کارگاه و بتن ریزی، بتن آماده و بتن پیش ساخته.

ارزیابی و انتخاب افزودنی بتن

افزودنی های بتن باید تحت مشخصه هایی خریداری شوند، از جمله اینکه خصوصیات مطلوب را قید کند، اثرات نامطلوب را خارج سازد و ارزیابی یکنواختی افزودنی بتن از هر ترکیب به ترکیب دیگر را تأمین می نماید. کاربر باید اطمینان حاصل کند که افزودنی های بتن مورد ملاحظه مطابقت با ASTM یا دیگر مشخصه های قابل اعمال داشته باشد و تولید کننده افزودنی بتن باید الزام گردد که گواهی کند بخش های گوناگون با الزامات استانداردها یا مشخصه های قابل اعمال همخوانی دارد. تولید کننده افزودنی بتن یا فروش افزودنی بتن باید اطلاعات زیر را فراهم آورند:

1) ترکیب افزودنی بتن با لحاظ نوع ذاتی اجزاء اصلی آن.

2) ناسازگاری با دیگر افزودنی های بتن یا سیمان های خاص.

3) پیمانه مصرفی معمول افزودنی بتن

4) اثرات مخرب پیمانه مصرفی خیلی بالا یا خیلی پایین افزودنی بتن.

5) میزان کلرید موجود در افزودنی بتن.

6) اینکه آیا در پیمانه مصرفی افزودنی بتن توصیه شده محبوس کننده هوا می باشد یا خیر.

اطلاعات باید توسط عرضه کننده افزودنی بتن پیرامون نتایج آزمایش های عملکرد آزمایشگاهی به صورت جزئی و در مشخصه های استاندارد مرتبط فراهم گردد. این اطلاعات باید شامل نسبت های اختلاط مواد بتنی، پیمانه مصرفی افزودنی بتن ، اسلامپ یا مقدار فاکتور تراکم بدست آمده، زمان های گیرش بتن، هوای موجود، مقاومت فشاری بتن و اثرات افزودنی بتن روی دیگر خصوصیات بتن باشد. با این وجود باید توجه شود که آزمایش های استاندارد اساساً با تأثیر افزودنی بتن روی خصوصیات استاندارد بتن سفت شده تحت شرایط آزمایشگاهی خاص سر و کار دارد و تنها یک روش نمایشی ارزشمند برای انتخاب افزودنی های بتن را مهیا می کند. عرضه کننده بتن، پیمانکار و مالک پروژه ساختمانی ممکن است مجذوب دیگر خصوصیات بتن، به طور خاص کارایی بتن، کیفیت های پمپاژ، بتن ریزی و کیفیت های عملیات تکمیلی، توسعه مقاومت اولیه و ویژگی های ساختمانی بتن همچون استفاده مجدد از قالب ها، ظاهر سطوح شکل گرفته و… باشند.

این کارکردهای ثانوی و خصوصیات اضافی احتمالاً اغلب به هنگام انتخاب سطوح شکل گرفته جدید افزودنی اهمیت بالایی بیابند و در تعیین پیمانه مصرفی افزودنی بتن مورد توجه قرار بگیرند. افزودنی های بتن مناسب برای یک کارکرد ویژه باید از طریق آزمون‌های اختلاط انجام گرفته تحت شرایط اجرایی کارخانه بتن ارزیابی شوند. بنابراین متابعت با مشخصه ها و یکنواختی فرآورده تعیین می شود و اندازه گیری صحیح از خصوصیات مهندسی مطلوب حاصل می شود.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *