خصوصیات بتن

بازیافت بتن

اهمیت بازیافت بتن لحظه به لحظه پر رنگ تر می شود، لذا با توجه به اینكه بتن های قدیمی با گذشت زمان فرسوده و یا تخریب میگردند،لذا راهكار مناسب جهت بازیافت بتن و استفاده دوباره از این مصالح بازیافتی در عرصه های مختلف راه و ساختمان حیاتی می باشد،طی تحقیق دربازه بازیافت بتن در جهت واكنش مصالح دانه ای بتن كهن پس از تخریب پرداخته ایم،كه قابل استفاده بودن این مصالح را در قسمت های مختلف راهسازی ،با عنایت به حفظ تركیب شیمیایی به اثبات می رساند.طبق نتیج تحقیقات بدست آمده تحت شرایط خاص قرار دادن مصالح تركیبی نمونه مربوطه از مصالح بتن بازیافتی پرداخته شده است،كه طی آزمایشاتی،ارزش نمونه سنجیده گردیده ،كه حاوی اطلاعات مثبت درباره بازیافت بتن جهت استفاده مجدد از بتن بازیافتی می باشد .

فواید اقتصادی بازیافت بتن شکل پذیر

هزینه های بالای تخلیه زباله و فاضلاب برای انهدام زباله بتن و ممنوعیت در انبار کردن بتن شکل پذیر (پلاستیک) در سایت های دفن زباله از سوی مراکز حفاظتی زیست محیطی بسیاری کشورها سیستم شیمیایی برای بازیافت زباله های بتنی را به سیستم هزینه ای عملی تبدیل می کند، اگر نتواند آن سیستم صرفه جویی هزینه ای کند، پژوهش انجام گرفته توسط یک شرکت افزودنی آمریکایی حاکی از آن است که صرفه جویی های هزینه ای بعدی بر پایه زباله بتن ایجاد شده توسط یک کامیون بتن آماده می باشد. شست وشوی کلی یکساله برای هر کامیون (1062000 لیتر) و هزینه های آب و فاضلاب برابر با حدود 320000$  دلار حتی با فرض بدترین شرایط می باشد. با استفاده از سیستم شست و شوی شیمیایی (با فرض یک پیمانه مصرفی 5/1 لیتر در شباهت و هزینه افزودنی بتن 55/3 دلار در هر لیتر برای میزان آب اتلافی یکسان با روش سنتی) برابر 2326 دلار در هر کامیون در سال است. صرفه جویی هزینه ای حدود 874 دلار در سال. صرفه جویی هزینه ای مشابهی در بازیافت حجم زباله های جامد هم به دست می آید.

صنعت افزودنی بتن تأثیر عمده ای بر اقتصاد صنعت ساختمانی گذاشته است. افزودنی های کلاس های شیمیایی گوناگون بتن ، ابزاری برای کنترل و ارتقاء کیفیت بتن فراهم می آورند و اجازه می دهند که بتن ریزی تحت شرایط اقلیمی نامطلوب ادامه یا و تسهیل تکنیک های طراحی و ساخت را صورت دهد که در بتن هایی که حاوی چنین موادی نیستند به سهولت عملی نیست. بتن هایی با کارایی بالا اغلب حاوی مخلوطی از افزودنی های بتن هستند. با این وجود دوباره تکرار می کنیم که وقتی مخلوط های افزودنی های بتن استفاده می شود، سازگاری افزودنی های بتن به یک پارامتر حیاتی تبدیل می شود و تولید کننده بتن باید تناسب آن قبل از استفاده در زمین تعیین نماید. مهندس بتن باید اطمینان حاصل کند که مواد منتخب برای یک کارکرد خاص، دارای اطلاعات پیش زمینه ای لازم برای حمایت از این انتخاب را دارد.

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *