افزودنی بتن

دوام بتن

بتن دیگر تنها ترکیبی از نسبت های سیمان، ماسه و سنگدانه نیست. بتن به یک ماده مهندش شده تبدیل گشته که حاوی مخلوطی از افزودنی ها است. افزودنی رابطه خصوصیات سازه ای بتن معمولی را به وسیله تغییر دادن شیمیایی سرعت هیدراتاسیون سیمان و یا طبیعت فرآورده های هیدراتاسیون را اصلاح می کند. در دهه اخیر جذابیت گسترده ای در چندین وجه از افزودنی ها مشاهده شده است و پژوهشی بر روی شیمی فاز آبی سیستم افزودنی آب به سیمان نشان داده است که افزودنی های بتن می تواند نوع فرآورده های شکل گرفته در دوام بتن را کنترل کند. بنابراین بسیاری خصوصیات می تواند در بتن طراحی شود. ترکیب صحیح افزودنی های بتون می تواند بتنی تولید کند که برای کاربری مشخصی ساخته شود. علاوه بر کاربردهای مناسب (کاهش آب، دیرگیرش، تسریع گیرش و هوای محبوس) افزودنی های شیمیایی برای طیف وسیعی از اهداف خاص هم استفاده می شود. از جمله این دسته افزودنی های سنتی مورد استفاده به شیوه های غیر معمول و افزودنی های مخصوص طراحی شده برای کاربردهای مخصوص در دوام بتن می باشند.

عوامل موثر در دوام بتن

نیاز فوری به تعمیر سازه هایی که با شکست مواجه شده اند، دوام بتن را به مهم ترین مسئله ساختمانی روز تبدیل کرده است.

فاکتورهایی که دوام بتن را کنترل می کنند، عبارت از:

  • انتخاب مواد مناسب و نسبت آنها در دوام بتن
  • حمل
  • جای دهی در دوام بتن
  • تراکم و دوام بتن
  • عملیات تکمیلی در دوام بتن
  • عمل آوری پیگیری در دوام بتن

بسیاری کاربردهای ابتکاری فوق روان کننده ها تخلیه بتن های خیلی روان را قادر می سازد که قابلیت های پرکنندگی عالی داشته باشند. همچنین یک بتن همگنی را مهیا می کند و دوام بتن را بالا می برد. توسعه های چشمگیر مقابل فرآیند ذوب انجماد و مقاومت شیمیایی از طریق کاربرد مواد افزودنی هوازا و کاهنده آب و فوق روان کننده ها، در مبحثی مطرح می شوند که به تفصیل به ارتقاء کارایی، دوام بتن و ناتراوایی آب می پردازد. مسائل ویژه بتن ریزی در محیط های سرد و گرم، پیامدهای عملی و شیوه ای که با آن افزودنی ها می توانند استفاده شوند تا بر محدودیت ها غالب بیایند، از طریق فهم مبنایی اثرات ایجاد شده بر سیمان و دوام بتن به کار می آید.

هم اکنون مراکز حفاظت زیست محیطی در بسیاری کشورها بتن تازه را به عنوان یک ماده خطر آفرین طبقه بندی می کنند. در نتیجه انباشتن زباله بتن شکل پذیر و اب شستنی از مخازن بتن امده در پشته های خاکریزی ممنوع شده است. تولید کنندگان افزودنی به وسیله توسعه سیستم بازیافت بتن با مبنای شیمیایی به این محدودیت پاسخ می دهند، به این ترتیب که هیدراتاسیون را برای یک مدت مطلوب متوقف می سازد و باز فعال سازی دوام بتن در یک زمان مشخص را ممکن می سازد. کاربردهای ابتکاری اضافی برای این سیستم افزودنی، به همراه شیوه ای که آن را قادر به بازیافت بتن تازه می کند، مورد بحث واقع می شوند. انتخاب افزودنیبرای دوام بتن بر مبنای ملاحظات تکنیکی شیمیایی است. خلاصه ای از فاکتورهایی که به هنگام در نظر گرفتن جنبه های اقتصادی کاربرد افزودنی ارائه می شود، باید محاسبه شوند.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با ” مواد افزودنی شیمیایی بتن” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *