افزودنی بتن

کاربرد افزودنی های بتن محبوس کننده هوا

کاربرد فزآینده مواد سیمانی و پزولانی همچون خاکستر بادی و سرباره در صنعت تولیدات آماده (پیش ساخته) مستلزم کنترل دقیق بتن با هوای محبوس می باشد. کاربرد افزودنی های بتن محبوس کننده هوا به دلیل مشکل بودن وارد کردن میزان هوای لازم، به هنگامی است که این مواد در مخلوط بتنی حاضر هستند. مشکلات عمدتاً به علت جذب عامل فعال سطحی بر روی ذرات کربن با مساحت سطح بالا روی می دهد.

برای مخلوط های بتنی حاوی خاکستر بادی با میزان کربن کمتر از 5% و در سطوح جایگزینی سیمان زیر 25% با مشکلات کمی در میزان هوای موجود تا 5-4 % مواجه می شود. هر افزایش اندک در پیمانه مصرفی افزودنی های بتن محبوس کننده هوا، تأثیرات مخرب ضدهوایی چنین بتن هایی را جبران می کند. با این وجود وقتی میزان هوای موجود 7-6% لازم باشد، نه تنها میزان کربن و سطوح جایگزینی سیمان باید به ترتیب کمتر از 5 و 25 درصد باشد، بلکه توجه ویژه ای برای حصول اطمینان از یکنواختی بتن باید صورت گیرد. تغییرات اندک در پیوستگی اختلاط ممکن است که موجب تغییرات زیادی در هوای موجود شود.

تولید کنندگان مخلوط چند مؤلفه ای اسیدهای چرب، نمک های اسید سولفوریک و ترکیبات قطبی تثبیت کننده (همچون سدیم اکتانات) ادعا می کند که از طریق ایجاد حباب های هوا فوق پایدار که فضاهای کوچک و نزدیک را به هم نزدیک می کند، برای بتن حفاظت فوق العاده ای را ایجاد می کنند از جمله دیگر مواد ریزی که گرایش به سمت ممانعت از محبوس کردن هوا دارند. مواد رنگی مخصوصاً کربن سیاه هستند. این مطلب باید مورد توجه اپراتور بخش پیش ساخته (آماده) باشد که بتن رنگی را برای قرار گرفتن در قسمت بیرونی عرضه می کند، قرار گیرد. افزودنی های تسریع کننده بتن که برای کاستن زمان و بتن ریزی در هوای سرد استفاده می شوند، می تواند به صورت موفقیت آمیز در بتن افزودنی محبوس کننده هوا استفاده شود، اما بایستی به صورت جدگانه و به فرم محلول به اختلاط اضافه شوند. تماس مستقیم این افزودنی ها با چند نوع از عوامل محبوس کننده هوا مخلوط شده در فاز آبی یکسان ممکن است به طور معکوس بر هر دوی افزودنی ها تأثیر بگذارد.

روش عمومی خنثی سازی آسیب ذوب انجماد بتن، فراهم آوردن یک سیستم هوای منفذی کافی از طریق کاربرد افزودنی های محبوس کننده هوا می باشد. هوای محبوس در بسیاری از کاربردها منافع زیادی به همراه دارد، اما در هیچ کجا بیشتر از موقعیت هایی که در آنجا سازه در معرض شرایط ذوب انجماد واقع می شود، نیست. چنانچه اختلاط های با نسبت آب به سیمان پایین استفاده شود، بتن به ندرت توسط عمل یخ زدگی آسیب می بیند.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با ” اثر افزودنی های بتن” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *