افزودنی بتن

اثرات افزودنی کاهنده آب بتن

تسریع گیرش بتن های حاوی افزودنی

تخفیف خوردگی در مخلوط های بتنی تعمیراتی (گیرش تسریع یافته در بتن های حاوی کلسیم نیتریت و فوق روان کننده ها)

افزودنی کاهنده آب بتن کلسیم نیتریت اساساً به عنوان بازدارنده خوردگی استفاده می شود، اما توانایی آن برای تسریع گیرش بتن و مقاومت بتن اغلب نادیده گرفته می شود. در نتیجه رخداد گیرش سریع مخلوط های HPC با نسبت آب به سیمان خیلی کم چندان نادر نیست. کلسیم نیتریت هم یک افزودنی تسریع کننده بتن است و هر یک بازدارنده خوردگی که زمان گیرش بتن را به طور محسوس به خصوص در مخلوط های بتن با نسبت آب به سیمان پایین فوق روان شده در پیمانه های مصرفی فراتر از 5% وزن سیمان، تسریع می کند. هنگامی که چنین مخلوط هایی استفاده می شوند در دمای محیطی در محدوده 25-20 خوب است که یک افزودنی کاهنده آب بتن دیرگیرکننده را هم لحاظ کنیم.

اثر افزودنی کاهنده آب بتن بر بتن با فوم سیلیکا

بتن معمولی در مقایسه با بتن کنترلی بدون فوم سیلیکا، جایگزینی فوم سیلیکا منجر به میزان هوای کاهش یافته در بتن تازه می شود. دستیابی به میزان هوای موجود مورد نیاز، افزایش در پیمانه مصرفی افزودنی کاهنده آب بتن را ضروری می سازد، اما نیاز به افزودنی کاهنده آب بتن حضور یک افزودنی کاهنده آب بتن یا SP را کاهش می دهد. همچنین افزایش واضح در مقادیر SP و افزودنی کاهنده آب بتن مورد نیاز برای ایجاد اصلاحات مطلوب در حضور فوم سیلیکا وجود دارد.

مکانیسم های ناظر برای چنین تأثیراتی به صورت زیر توصیف می شوند:

فرآیند تثبیت و تولید حباب هوا مستلزم پیوستگی حداقلی در خمیر است. ذرات فوم سیلیکا از ذرات سیمان پرتلند کوچک تر هستند. و در نتیجه اضافه شدن فوم سیلیکا شکست نرم ذرات را افزایش می دهد. شکست بیشتر ذرات کوچک تر مساحت سطح را افزایش می دهد که خود موجب یک انسداد آب بیشتر در اختلاط می شود. به این ترتیب آب مورد نیاز برای تولید حباب برطرف می شود. مکانیسم مبنایی اثر شکل پذیر کردن روی مخلوط های سیمانی تازه به شکل گیری یک لایه دوگانه موقتاً پایدار بر ذرات سیمان توضیح داده می شود. چون شکل گیری یک لایه دو گانه هم مرتبط با سطح ذرات تقاضای افزایش یافته برای افزودنی کاهنده آب بتن و افزودنی کاهنده آب بتن و SP در بتن با فوم سیلیکا می باشد و تقاضای کاهش یافته برای افزودنی کاهنده آب بتن در حضور یک افزودنی کاهنده آب بتن یا SP می تواند مستقیماً در ارتباط با افزایش سطح مختلف ترکیبات سیمان با فوم سیلیکا و فعالیت پراکندگی افزودنی کاهنده آب بتن ها و SPها در رسیدن به یک یکنواختی ملات که فرآیند تثبیت و تولید حباب هوا را قادر می سازد. تولیدکنندگان بتن هم اکنون از تأثیر این فاکتورها آگاه هستند. بتن با فوم سیلیکا در زمین با یک سیستم فضای هوای پایدار رضایت بخش می تواند به طور پیوسته تولید شود

مشکلات ناشی از اثرات جانبی افزودنی کاهنده آب بتن

بتن مقاوم به ساییدگی (مشکلات عملیات تکمیلی سطح مرتبط با بتن محبوس کننده هوا و کندگیر شده) برای ساخت و ساز کف ها، هوای افزودنی محبوس کاهنده آب لیگنوسولفانات ممکن است موجب مشکلات در عملیات تکمیلی شود، همچون تاول زدن سطح تکمیل شده. آب انداختگی آهسته، ناشی از هوای محبوس در بتن، موقعیت های تاول زدگی را به هنگامی که یک سطح به شدت ماله کشی شده لازم است، افزایش می یابد. چون بتن تازه بتن ریزی شده به آهستگی آب می اندازد، فینیشرها در آستانه آغاز عملیات تکمیلی به صورت زودرس هستند و سطح را پیش از آن که آب انداختگی متوقف شود، مسدود می کند. در نتیجه کاربرد یک افزودنی کاهنده آب بتن که بیش از 2% هوا را محبوس می کند، باید برای کف های صنعتی با کاربری زیاد اجتناب گردد. روش معمول زمان بندی عملیات تکمیلی (انتظار تا زمانی که شیرآبه جدا شده از سنگدانه از سطح تبخیر شده است) می تواند منجر به مشکلاتی شود. چنانچه به قالب بتنی افزودنی محبوس کننده هوای بتن اعمال شود، بتن با هوای محبوس، متحمل آب انداختگی کمی می شود. عموماً عملیات تکمیلی همیشه باید زودتر با هوای محبوس آغاز شود. عملیات تکمیلی اولیه مواقعی که دمای هوا بالا، رطوبت پایین، یا باد می وزد حتی مهم تر هم می شود.

اثر افزودنی کاهنده آب بتن در گیرش

افزودنی کاهنده آب دیرگیرکننده بتن به خصوص اسیدهای هیدروکسی کربوکسیلیک و نمک ها گیرش اولیه را تا ساعت به تأخیر می اندازد. گیرش بتن با تأخیر کمک می کند که بتن در هوای بسیار بسیار گرم با کارایی حفظ شود، اما تحت شرایط خشک، پوسته پوسته شدن سطح ممکن است در سطوح تخت رخ بدهد. در این شرایط شیرآبه ناپدید می گردد و سطح برای عملیات تکمیلی آماده می شود. با این وجود چون بتن زیرین هنوز نگرفته است، سطح لاستیکی می شود و حالت اسفنجی پیدا می کند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، ابزارهای قدرتی ممکن است موجب موجی شدن و پاره شدن در طی شناوری و عملیات تکمیلی شود. ممانعت از خشک شدن سطح یا تغییر به یک افزودنی کاهنده آب بتن که خیلی کندگیر نیست به کنترل این مشکل کمک خواهد کرد.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *