افزودنی بتن

حمل افزودنی های بتن – مایع و پودری

حمل افزودنی های بتن – مایع

اغلب افزودنی های بتن اختصاصی محلول های خنثی یا اندکی قلیایی هستند که به شکل های متنوع بسته بندی عرضه می شوند، بسته به مقدار موجود و سهولت کاربرد افزودنی بتن این موارد به صورت زیر هستند:

– کانتینرهای پلاستیکی حمل افزودنی های بتن ، با ظرفیت 5 تا 25 لیتر. که از پلی پروپیلن یا پلی اتیلن با تراکم پایین یا بالا برای کارهای کوچک ساخته می شوند.

– استوانه های فولادی متوسط خطی لاکی حمل افزودنی های بتن با ظرفیت 210 لیتر. در چنین استوانه های حمل افزودنی های بتن باید بازشوی کوچکی مهیا باشد. اینکه این استوانه های حمل افزودنی های بتن ( بشکه ها) را به صورت یک کلاف در بیاوریم برای سهولت حمل بسیار سودمند است. اغلب بشکه های دست دوم به منظور حمل افزودنی های بتن خیلی به کار برده می شوند.

– مخازن قابل حمل افزودنی های بتن ، با ظرفیت 1000 لیتر. اینها از پلی پروپیلن های متوسط یا سنگین به همراه یک قابل فولادی ساخته می شوند. این مخازن حمل افزودنی های بتن می تواند به صورت پر شده در یک کامیون یا بستر تخت حمل شوند و برای سایت های پروژه که بتن ریزی در آن صورت می گیرد یا از بتن پیش ساخته با حجم توسط استفاده می شود سودمند می باشد.

– مخازن حمل افزودنی های بتن ذخیره ای حجیم مستطیلی یا استوانه ای، با ظرفیت 15000 -2500 لیتر: این مخزن های حمل افزودنی های بتن به طور متداول با لوله های حمل و تهویه تنظیم می شوند و لوله خروجی با یک شیر را چند اینچ از پایین فاصله دارد، کامل می شود. اگرچه گاهی اوقات از مخازن پلاستیک استفاده می شوند، مخازن فولادی حمل افزودنی های بتن متداول تر هستند. مارک زدن با وضوح به مخزن ضروری است و این معمولاً با برچسبی که قابل تغییر نباشد انجام می شود و در یک جایی همچون نزدیکی بازشوی دسترسی جای دهی می شود. جنبه های امنیتی و حمل افزودنی های بتن به شکل چاپ شده همیشه باید به سهولت در دسترس باشد.

حمل و نقل ها به مخازن ثابت از تانکرهای جاده ای صورت می گیرد یا گاهی از تانکرهای ریلی  20 تنی حمل افزودنی های بتن انجام می شود. افزودنی های بتن بیشتر توسط وسایل تخصصی حاوی چندین قسمت با مترهای کالیبر شده با امکانات چاپی حمل و نقل می شوند .

این روش حمل و نقل افزودنی های بتن ضرورت برای اندازه گیری مخزن یا وزن کشی به وسیله ی نامناسب را قبل و بعد از حمل و نقل برطرف می کند. قانون الزام می کند که چنین مخازنی حمل افزودنی های بتن باید با خود توصیه های در موارد خطر را حمل کنند که توسط سریز کردن تصادفی مواردی که حمل می شود ممکن حادث شود.

حمل افزودنی های بتن – پودری

مواد پودر شده معمول افزودنی های مقاوم بتن در برابر آب با پایه استیرانی یا اسیداستریک، افرودنی تسریع کننده بتن مثل کلسیم فرمیت، بعضی افزودنی هوازای بتن ، مواد لاتکس، شکل های جامد با اسپری خشک افزودنی فوق روان کننده بتن، بازدارنده های خوردگی همچون سدیم نیتریت، افزودنی لایه ای آب نگهدارنده بتن، افزودنی های مولد انبساطی و بعضی مواد سمی مورد استفاده به عنوان افزودنی های شاتکریت هستند. اغلب این مواد رطوبت گیر هستند که مستلزم شرایط ذخیره هستند که رطوبت و کربن دی اکسید را خارج می سازند. در نتیجه حمل این افزودنی های بتن را معمولاً در کیسه های کاغذی یا بشکه های فیبریتی کوچک می باشد.

برچسب مخازن حمل افزودنی های بتن

چون افزودنی های اصلاح کننده های مؤثری برای خصوصیات بتن هستند لزوماً پتانسیل های خطاها به حداقل می رسد. بنابراین همه کانتینرهایی که در آن افزودنی های بتن حمل و نقل یا ذخیره می شوند باید به وضوح برچسب خورده یا علامت زده شده باشند. شود این برچسب مخازن حمل افزودنی های بتن باید اطلاعات استاندارد داده شده در قسمت زیر را دارا باشد:

– نام تولید کننده افزودنی بتن و توزیع کننده افزودنی بتن ، آدرس و شماره تلفن

– نام برند محصول، شماره و یا نامه مرجع

– شماره استانداردهای مربوط (ASTM, BS, CSA) که افزودنی بتن با آن انطباق دارد.

– نوع طراحی شده همان طور که با کاربردهای اصلی و ثانوی (یا استانداردهای مربوط) داده شده، مثال افزودنی تسریع کننده بتن ، افزودنی کاهنده آب بتن یا افزودنی کندگیر کننده کاهنده آب (مثل تیپ ASTM.D)

– اطلاعات پایه برای کاربرد افزودنی بتن و پیشگیری های مربوط به حمل افزودنی های بتن .

– میزان کلرید موجود افزودنی بتن این مورد را باید به عنوان درصدی از (یون کلرید هیدرات کامل) سیمان در پیمانه مصرفی مورد توصیه لحاظ کرد.

– داده های مربوط به عمر مفید یا الزامات ذخیره ای خاص.

– پیمانه مصرفی توصیه شده تولید کننده افزودنی های بتن به طوری که از مقدار حداکثر فراتر نرود.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *