افزودنی بتن

ذخیره سازی افزودنی های بتن

سه نکته در ذخیره سازی افزودنی های بتن مهم هستند، که عبارتند از سهولت شناسایی، رطوبت و دمایی که در آن افزودنی ها ذخیره می شوند. برای اجتناب از گمراهی میان افزودنی های مختلف، بشکه ها باید به روشنی با برچسب هایی که نشانگر مقادیر موجود است، حمل شود. شناسایی می تواند توسط یک ماده رنگی که هیچ اثری روی بتن ندارد، آسان تر شود. افزودنی های پودر شده به رطوبت و کربن دی اکسید حساس تر از سیمان پرتلند هستند. در نتیجه این مواد باید در کیسه های ضد آب بسته بندی و همیشه در نواحی عاری از رطوبت نسبی بالا برای اجتناب از تحکیم ذخیره شود. مخازن ذخیره افزودنی های بتن باید به طور مناسب دارای منافذی باشد. نازل های پرکننده و دیگر بازشوهای مخزن باید هنگامی که در حال کاربرد نیست برای اجتناب از آلودگی پوشانده شود.

ذخیره سازی افزودنی های بتن- جلوگیری از یخ زدگی

بیشتر افزودنی های بتن به جز بعضی ضدرطوبت ها و افزودنی تسریع کننده بتن غیر کلریدی و افزودنی محبوس کننده هوای بتن محلول آبی هستند که در دمای 3- یخ می زند. در نتیجه لازم است که آنها را مقابل انجماد حفاظت کرد. برخی افزودنی های بتن مثل امولسیون، مستلزم توجه بیشتر در ذخیره هستند. به منظور ممانعت از انجماد، دستورالعمل های تولید کننده باید به دقت دنبال شود. در بریتانیا، شرایط زمستان معتدل می باشد و اکثریت مواد افزودنی های بتن می توانند در بشکه هایی درساختمان های محصور غیر حرارت دیده بدون یخ زدگی ذخیره شود. با این وجود زمستان های آمریکای شمالی خیلی شدیدتر است و تمهیدات مناسب باید برای ممانعت از یخ زدگی افزودنی های بتن مایع انجام شود. اگر چه ذخیره حجیم در فولاد عایق کاری شده یا مخازن پلاستیک در اقلیم معتدل تر بریتانیا و بعضی قسمت های ساحلی و جنوبی آمریکای شمالی رضایت بخش بوده است، در کانادا و ایالات شمالی آنها باید درون یک ساختمان محصور حرارتی باشد. حفاظت باید در همه سیستم ها، از جمله نواحی ذخیره ای خطوط توزیع و اختلاط افزودنی های بتن لحاظ شود.

ذخیره سازی افزودنی های بتن -در شرایط دمایی مختلف

اگرچه بیشتر افزودنی های بتن منجمد می تواند پس از ذوب شدن در بتن استفاده شود، بعضی امولسیون ها با ذوب شدن هم نمی توانند بازسازی شوند. ذوب شدن افزودنی های بتن منجمد معمولاً با بالابردن تدریجی دمای مواد به حداقل 10 بالاتر از دمای انجماد آنها انجام می شود و این دما تا مدتی حفظ می شود. با کمک دست یا با استفاده از یک افشاننده هوا کم فشار به منظور ایجاد یک محلول یا امولسیون همگن، مواد موجود در بشکه یا مخزن باید به هم زده شود. افزودنی های بتن جامد به طور عادی در شرایط زمستانی تحت تأثیر قرار نمی گیرد. اما باید در نواحی عاری از رطوبت یا باران، ترجیحاً در یک ناحیه مرتفع ذخیره گردند. مواد در کیسه های شکافته شده باید هر چه زودتر پس از اینکه کیسه ها باز می شوند، استفاده گردد یا دور انداخته شود. گرچه دمای بالا، حتی دماهایی که در کشورهای با هوای بسیار گرم حاکم هستند، چندان عمر مفید یا بازدهی اکثریت افزودنی های بتن را تغییر نمی دهد. کاربرد عوامل حاوی باکتری و قارچ برای ممانعت از تخریب افزودنی های بتن در شرایط هوای بسیار گرم مهم می باشد. موادی همچون فرمالدهید یا سدیم فنیل فنون تتراهیدرات به طور عادی اضافه می گردند، تا از این شکل تخریب جلوگیری شود. دیگر افزودنی های بتن مستعد به آسیب در دماهای بالا که در کشورهای با هوای بسیار گرم شامل فراورده های امولسیون سازی شده، همچون موم ها، افزودنی های بتن اسیدهای چرب و افزودنی های بتن ضدآب هستند. این امولسیون در دماهای بالا به علت انعقاد ذرات معلق شکسته می شود و اغلب بازسازی مواد در دمای پایین و باز مخلوط سازی مشکل می باشد. کاربرد چنین مواد افزودنی های بتن عموماً در اقلیم های بسیار گرم چندان توصیه نمی شود. با این حال وقتی استفاده از آنها لازم باشد، توجه مناسبی باید در ذخیره و استفاده از فراورده ها به عمل بیاید و با تولیدکنندگان مشاوره انجام شود. تولیدکنندگان افزودنی های بتن به طور عادی می توانند ذخیره کامل و سیستم های توزیع را آماده کنند یا حداقل اطلاعات مربوط به درجه به هم زدن مورد نیاز افزودنی های بتن آنها را بدهند. وسایل زمان بندی به طور متداول برای کنترل چرخش مجدد مواد موجود مخازن ذخیره سازی افزودنی های بتن برای اجتناب از ته نشینی یا در برخی فرآورده ها از پلیمرسازی شدن استفاده می شود.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *