افزودنی بتن

ترکیب و توزیع افزودنی های بتن

کارخانه های ترکیب افزودنی های بتن و اختلاط افزودنی های بتن در کار ساخت و ساز فعالیت دارند در سطح وسیعی با تغییر مواجه شده اند. این کارخانه ها عموماً ظرفیت بالایی داشته دارای چندین میکسر کاملاً اتوماتیک هستند. این میکسرها ممکن است قابل حمل و کوچک باشند. تجهیزات ترکیب و توزیع افزودنی های بتن باید با استانداردهای مقاومتی همخوانی دارند و آنها را حفظ کنند، تا تغییرات در خصوصیات بتن را حداقل سازند و در نتیجه عملکرد بهتری به بتن بدهند. تلورانس های تجهیزات ترکیب و توزیع افزودنی های بتن باید به دقت کنترل شود. ASTM C94 مستلزم این است که اندازه گیری حجمی افزودنی های بتن باید تا تقریباً 3% حجم کل مورد نیاز دقت داشته باشد. ASTM C94 همچنین مستلزم این است که افزودنی های بتن پودری با وزن (جرم) اندازه گیری شوند. دقت افزودنی های بتن توزین شده باید در حد 3% وزن (جرم) لازم باشند.

ترکیب افزودنی های بتن – زمان و ترتیب

ترکیب افزودنی های بتن به یک ترکیب بتنی متضمن کنترل سرعت تخلیه، زمان بندی در ترتیب ترکیب شدن افزودنی های بتن و مقدار مواد مورد استفاده می باشد. برای تضمین توزیع یکنواخت افزودنی های بتن در سراسر مخلوط بتنی در طی چرخه بارگیری، سرعت تخلیه افزودنی های بتن باید قابل تنظیم باشد. در آمریکا شمالی و دیگر کشورهای با هوای سرد، جایی که کاربرد دو افزودنی های بتن در یک ترکیب واحد رایج است، نقطه اضافه شدن در چرخه اختلاط افزودنی های بتن به علت نتایج نامطلوب شاخص می باشد. برای هر شرایط یا پروژه مشخص روشی برای کنترل زمان و سرعت اضافه شدن افزودنی های بتن به ترکیب بتن باید تأسیس شود و به دقت دنبال شود. تأکید می شود که اختلاط افزودنی های بتن قبل از ورود به مخلوط به علت واکنش احتمالی میان افزودنی های بتن مخلوط شده خیلی توصیه نمی شود. این کار بسیاری اوقات منجر به لغو شدن اثراتی می شود که از این افزودنی ها انتظار می رفت. سیستم توزیع باید طوری طراحی شود که یک تأخیر مناسب درون سیستم شکل بگیرد و از اختلاط میان افزودنی های بتن قبل از ورود به بتن اجتناب شود. به همین صورت، در یک سیستم دستی، اپراتورها باید روش های جلوگیری از چنین اتفاقاتی در افزودنی ها را تعلیم ببینند. تخلیه افزودنی های بتن از لوله مدرج به ترکیب بتن باید در نقطه ای باشد که در آن افزودنی های بتن به بیشترین پراکندگی در سراسر بتن دست بیابیم. اغلب لوله مدرج خالی می شود یا به وسیله گرانش یا فشار هوا و افزودنی های بتن ممکن است فاصله قابل توجهی داشته باشد تا از اطریق یک لوله خرطومی تخلیه یا لوله قبل از اینکه به مقصد نهایی آن برسد، ریز کند. در نتیجه صفحه کنترل توزیع کننده باید با یک ابزار ضبط کننده زمان تجهیز شود تا اینکه همه افزودنی های بتن از شیلنگ های تخلیه و یا لوله ها تخلیه شده،اطمینان حاصل گردد. به علت افت سریع اسلامپ بتن مربوط به افزودنی فوق روان کننده بتن نسل اول و دوم (افزودنی کاهنده های آب بتن رده بالا)، معمولاً افزوده شدن چنین افزودنی هایی در سایت پروژه انجام می شود. چنین اضافه شدنی ممکن است از مخازن افزودنی های بتن کامیونی یا مخازن سایت پروژه یا بشکه ها به همراه اجزاء مرتبط سیستم توزیع (مثل پمپ ها، کنتورها، انتقال دهنده های پالس و کانترها) است. در سایت پروژه، راننده میکسر را در سرعت اختلاط تنظیم می کند و مقدار کل افزودنی های بتن را از مخزن کامیونی به بتن تخلیه می کند. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه همه افزودنی وارد شده و به دقت در تمام بتن توزیع شده است، باید از فشار هوا استفاده شود تا افزودنی های بتن به همه قسمت های مخزن میکسر نیرو وارد کند و تراک میکسر باید در سرعت ماکزیمم، ترجیحاً بالای 19 rpm کار کند.

افزودنی های بتن – وسیله ی توزیع و ترکیب

به علت اثرات مؤثر افزودنی های بتن شیمیایی توزیع صحیح و قابل اعتماد این مواد برای کاربرد صحیح آن ها در مخلوط های بتنی ضروری است. ابزاری باید برای ترکیب صحیح افزودنی به بتن فراهم آید. پخش یکنواخت افزودنی ضروری است و پیمانه مصرفی باید باز توزیع شود به طوریکه مقادیر با تغییرات خیلی کم کنترل شود. بیشترین نیاز برای افزودنی کاهنده آب بتن در طیف پیمانه مصرفی متوسط می باشد اما به کارگیری فرآورده های با پیمانه مصرفی پایین افزودنی محبوس کننده هوای بتن و فرآورده های با پیمانه مصرفی بالا همچون فوق روان کننده ها مستلزم وسیله ای خواهد بود که برای اندازه گیری و کنترل به ترتیب پیمانه های مصرفی کم و زیاد افزودنی های بتن تنظیم می شود. مقادیر کم افزودنی های بتن باید در نقطه کاربرد فروپاشی شود. سیستم های ترکیب افزودنی های بتن مناسب معمولاً توسط تولید کننده افزودنی بتن عرضه می شود و عموماً از نوع هیدروکسی هستند.

–        سیستم های ترکیب افزودنی های مایع بتن برای مواد عرضه شده به فرم مایع

–        سیستم های ترکیب افزودنی های خشک بتن برای موادی که پودر هستند.

ترکیب وزنی افزودنی های بتن مایع به طور عادی استفاده نمی شود، چون وسایل ترکیب وزنی گرانی تر از توزیع کننده های حجمی افزودنی های بتن هستند. در برخی موارد، ضروری است که محلول های افزودنی های بتن تجزیه شود تا یک کمیت کافی برای وزن کشی صحیح حاصل شود (تعیین جرم).

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *