افزودنی بتن

بتن ریزی حجیم با دیرگیرکننده ها

دیرگیرکننده های کاهنده آب بتن می تواند به کیفیت، اقتصاد و سادگی بتن ریزی بتن حجیم، از طریق کاهش آب و سیمان، کارایی ارتقاء یافته و مقاومت به جدایش اختلاط در حین حمل و نقل کمک کند. میزان سیمان موجود کمتر همچنین ممکن است تولید حرارت و بالا آمدن دما در سازه ها را کاهش دهد. چون خصوصیات حرارتی بتن نقش برجسته ای در تغییر حجم دیفرانسیلی بتن حجیم بازی می کند، مخلوط های دیرگیرکننده های کاهنده آب بتن برای ساخت و سازسدها عمدتاً میزان سیمان پایینی دارند.

کاربرد دیرگیرکننده های بتن در بتن ریزی حجیم

ساخت پایه های پل و عرشه های پل مستلزم بتن ریزی تا حجم 3000- 4000 m3 از بتن با مقاومت بالا می باشد. در نتیجه پتانسیل برای پیشرفت آسیب دیدگی تنش های درونی در آرماتورها یا ترک ها در سازه ها افزایش می یابد. با این وجود، تکنیک های ویژه ای به منظور جبران چنین تنش هایی در بتن ریزی بتن حجیم با دیرگیرکننده ها، توسعه یافته که بتن ریزی در مقیاس بزرگ را بدون اثرات معکوس (نامطلوب) بر بتن ممکن می سازد. در میان این تکنیک های مورد استفاده در چنین بتن ریزی هایی، کاربرد دیرگیرکننده های کاهنده آب می تواند به موارد زیر کمک کند:

1- موفقیت در کاهش دادن تنش های حرارتی وابسته حداقل سازی دیفرانسیل دمایی بین نقطه در بتن می باشد؛ دمای حداکثر دیفرانسیلی به اندازه 20 درجه سلسیوس پیشنهاد شده است. در نتیجه هرگونه کاهش در بالا آمدن دما، تدابیر اتخاذ شده برای کاهش این دیفرانسیل را زیاد می کند. اگرچه دیرگیرکننده های کاهنده آب بتن خودشان حرارت کلی را پایین نمی آورند، میزان سیمان موجود پایین تر با استفاده از افزودنی های بتن کاهش های تولید حرارت و بالاآمدن دما را ممکن می سازد. به علاوه، افزودنی های دیرگیرکننده بتن، آزادسازی حرارت را به تأخیر می اندازد و دمای اوج حاصل در طی هیدراتاسیون را کاهش می دهد. شکل 7. 10 نتایج خروجی حرارتی مخلوط های حاوی 385 kg/m3 سیمان در یک بتن کنترلی عاری از افزودنی و سیمان 330 kg/m3 در بتن حاوی افزودنی را ارائه می کند. کاهش در دمای حداکثر، اثر مطلوبی است که دیگر تدابیر اتخاذ شده برای حداقل سازی دیفرانسیل دمایی را تکمیل می کند.

2- در ساخت پل، کاربرد افزودنی های دیرگیرکننده بتن در سرعت گیرش یکنواختی ایجاد می کند و ریسک شکم دادگی در بتن تا قسمتی سخت شده در سازه های مسلح پیوسته همچون تیرهای اسپاندرل را کم می کند. بتن دیرگیرشده ریخته شده بر روی تکیه گاه ها به حالت شکل پذیر باقی می ماند تا بتن ریزی نهایی در وسط دهانه انجام شود.

3- پل های با شاه تیرهای ممتد نوع دیگر از سازه ها هستند که کنترل گیرش در آنها نقش مهمی بازی می کند. همزمان با اینکه به طور متوالی روی عرشه بتن ریزی بتن حجیم با دیرگیرکننده ها می شود، وزن بتن افزایش می یابد و شاه تیرها شکم می دهد و سبب می شود که بتن تا قسمتی سخت شده ترک بردارد. روش های بتن ریزی سنتی شامل بتن ریزی پانل های جایگزین می شود، بنابرانی یک ممان (لنگر) مثبت نتیجه می شود (شکل 7 .11). این روش زمان بر و پرهزینه است، چون عملیات تکمیلی به صورت متناوب انجام می شود.

4- سازه هایی که از درجه تسلیح بالایی برخوردارند نسبت به افت پیوند میان فولاد و بتن آسیب پذیر هستند. این مورد به خصوص در مواقعی که لرزش لازم برای دوام بتن در راستای آرماتور منتقل می شود، و می تواند موجب افت پیوند در بتن تا قسمتی سخت شده گردد. تنظیم دز افزودنی همزمان با اینکه بتن ریزی بتن حجیم با دیرگیرکننده ها به پیش می رود، تضمین می کند که بتن در سراسر مدت بتن ریزی شکل پذیر باقی بماند.

5- افزودنی های دیرگیر کننده بتن شرایط محیطی نامطلوب را جبران می نمایند، به خصوص در بتن ریزی در هوای بسیار گرم که این مواد به غالب شدن بر اثرات تسریع کنندگی آسیب زننده دمای بالا کمک می کنند. افزودنی های دیرگیر کننده بتن دوره مجاز برای لرزش میان ترکیب شدن و بتن ریزی را با امتداد دادن حد لرزشی بتن طولانی می کند. بنابراین به عنوان یک روش اجرایی در بتن ریزی بتن حجیم به کار بردن دیرگیرکننده های بتنی یک امتیاز محسوب می شود.

6- افزودنی های دیرگیرکننده بتن همچنین به برطرف کردن درزهای سرد و دیگر ناپیوستگی ها به هنگامی که بتن در لایه ها بتن ریزی می شود کمک می کند. چون زمان گیرش به زمان بهینه ای که در آن بتن می تواند بازلرزانده شود حاکم است، هرچه گیرش آرامتر باشد، بتن بهتر می تواند در سنین بعدی بدون افت مقاومت مجدداً لرزانده شود. شکل 7. 12 این اثر را نشان می دهد.

7- چنانچه بتن ریزی بتن حجیم با دیرگیرکننده ها با وقفه مواجه شود، چه توسط مشکلات اجرایی یا چه مشکلات طراحی، آخرین لایه بتن ریزی شده قبل از قطع عملیات، می تواند با استفاده از دزهای مصرفی بیشتر افزودنی درگیرش تأخیر بیشتری داشته باشد. این کار می تواند لزوم درزهای ساختمانی را از میان ببرد. بتنی که تأخیر در گیرش شدید دارد، دربتن ریزی لایه ای می تواند افقی یا عمودی باشد.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با ” افزودنی کند گیر بتن” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب افزودنی های شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *