خصوصیات بتن

تولید بتن با کارایی بالا

چون برای هرگونه نصب و تولید بتن با کارایی بالا در زمین از مواد در دسترس محلی استفاده می شود، نسبت های اختلاط بتن ممکن است که بر اساس ویژگی سنگدانه، سیمان و برند خاص افزودنی های بتن تنظیم شود. ترکیب های آزمایشی در آزمایشگاه باید به تعداد کافی انجام شود تا از کارایی و عملکرد مطلوب بتن با کارایی بالا اطمینان حاصل شود. ترکیب آزمایشی در آزمایشگاه و آزمون نمونه ها باید تا جایی که امکان دارد در شرایطی که نزدیک به شرایط مورد انتظار در زمین است انجام شود. زمانیکه نسبت های اختلاط برای تولید بتن با کارایی بالا تعیین شد، نمونه های میدانی باید به کارخانه ترکیب هدایت شود تا نسبت های اختلاط بتن با کارایی بالا را در آنجا تأیید کنند، فرآیند تولید ارزیابی عملکرد بتن با کارایی بالا برای اطمینان از مطابقت با مشخصه ها این کار صورت می گیرد. آزمون های کارخانه ای باید زمان حمل و نقل و اختلاط در کامیون را محاسبه کنند و بتن با کارایی بالا باید همان گونه که برای کاربرد در مقیاس بزرگ در نظر است، بتن ریزی شود، با فرستادن نمونه های میدانی بتن با کارایی بالا به آزمایشگاه از مشکلات جدی در طی بتن ریزی مبرا خواهد شد و به آنهایی که در پروژه درگیر هستند امکان می دهیم که اندازه کافی با بتن با کارایی بالا آشنا شوند.

نظارت بر تولید بتن با کارایی بالا

کنترل شدید میزان آب موجوددر بتن با کارایی بالا ، از جمله مواردی است که باید به عوامل اجرایی کارخانه ترکیب و تولید بتن با کارایی بالا تأکید شود. به علاوه، توجه بیشتری باید به فرآیند ترکیب افزودنی های بتن در تولید بتن با کارایی بالا گردد. به منظور حصول اطمینان از اینکه مواد مناسب با ترتیب صحیح لحاظ شده اند، رانندگان باید بدانند که تأخیر در حمل و نقل بتن با کارایی بالا می تواند موجب مشکلات جدی شود. آنها باید همچنین به لزوم تخلیه کاملا و شست و شو پیش از وارد کردن به مخزن کامیون آگاه باشند. پرسنل پیمانکار باید از طبیعت چسبناک بتن با کارایی بالا ، اطلاع یابند. این امر تا حدی به دلیل نسبت آب به سیمان پایین مخلوط ها می باشد.

مهندس ساخت و تولید بتن با کارایی بالا باید از اثرات یک ترکیب از افزودنی های بتن – اثرات فزاینده در دزهای بالاتر، بر هم کنش، اثرات معکوس و هم افزا، تغییراتی که از برندهای سیمان مختلف در تولید بتن با کارایی بالا به وجود می آید، دمای محیطی و نسبت های آب به سیمان تولید بتن با کارایی بالا کاملاً آگاه باشد، تا اینکه بتواند اعمال پیشگیرانه یا جبرانی را صورت دهد. برخی نکات مهم که باید مورد تولید بتن با کارایی بالا ملاحظه واقع گردد عبارتند از:

– میزان آب موجود اولیه پایین مستلزم کاربرد دزهای زیاد افزودنی کاهنده آب بتن در حد بالا هستند، که ممکن است گیرش بتن را به تأخیر بیندازد. در برخی موارد، کاهش در مقاومت بتن با کارایی بالا در سنین اولیه را به خصوص وقتی دماهای محیطی معتدل هستند در پی دارد.

– تعداد افزودنی عامل هوازای بتن لازم برای بتن با کارایی بالا به طرز قابل توجهی بیشتر از بتن های سنتی است.

– بازدارنده های خوردگی، مثل کلسیم نیتریت، تسریع کننده بتن می باشند و بسته به پیمانه مصرفی افزودنی تسریع کننده بتن ممکن است موجب افت اسلامپ سریع و کوتاه شدن زمان گیرش به هنگام افزوده شدن در کارخانه ترکیب و تولید بتن با کارایی بالا گردد.

چون بتن با کارایی بالا تقریباً هیچ آب انداختگی در بر ندارد، کاربرد هر افزودنی دیرگیرکننده بتن تبخیری همچون کدر کردن سطح بتن یا روش سنتی اعمال یک غشاء عمل آوری بتن با کارایی بالا ، بلافاصله باید انجام گیرد تا ترک های جمع شدگی شکل پذیر (پلاستیک) حداقل شود. به علت تغییرات حرارتی بتن در سنین اولیه، همزمان با متحمل شدن افت های حرارتی چشمگیر، ترک خوردگی زودرس ناشی از پوشش درز با تأخیر (پس از 12 ساعت) احتمال بالایی دارد. در نتیجه عمل آوری بتن با کارایی بالا صحیح و پوشش بتن باید در کوتاه ترین زمان ممکن است رخ دهد تا از ترک خوردگی بتن اجتناب شود. پیش از آغاز ساخت و تولید بتن با کارایی بالا ، نشستی باید برگزار شود که در آن گروه های مربوط تمام جنبه های نمونه های میدانی را بررسی کنند و مشکلات بالقوه در تولید بتن با کارایی بالا را در نظر بگیرند.

برای آشنایی با ” عملکرد بتن با کارایی بالا ” و ” کاربرد بتن با کارایی بالا ” کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *