خصوصیات بتن

کاربرد بتن با کارایی بالا

در دسترس بودن افزودنی فوق روان کننده بتن و تقریباً سابقه 30 ساله کاربرد آنها منجر به توسعه بتن ها و ملات های ابتکاری برای کاربردهای تخصصی کاربرد بتن با کارایی بالا در ساخت و سازهای جدید و تعمیر سازه های تخریب شده، گردیده است.

کاربرد بتن با کارایی بالا

چهار مورد از کاربردهای تخصصی بتن با کارایی بالا عبارتند از:

1) بتن با مقاومت و کارایی بالا؛

2) بتن با کارایی و حجم سربار یا خاکستر بادی؛

3) بتن و ملات خودتراز شونده و خود متراکم شونده

4) شاتکریت مسلح با الیاف (فیبر)

بتن با کارایی بالا (HPC) به عنوان یک ماده مهندسی شده تعریف می شود که در آن یک یا چند ویژگی خاص از طریق انتخاب با دقت و نسبت بندی اجزاء آن بهبود یافته است. بتن با کارایی بالا با یک نسبت آب به چسباننده کم شناخته می شود. اگر چه از اجزاء اساسی بتن با کارایی بالا با بتن های سنتی یکسان است، طوری عمل می کند که منجر به یک ماده سخت شده با یک ریز ساختار خیلی متراکم که دارای حفرات ریز می شود که به هم از درون متصل نیستند، این دو ویژگی ریز ساختارها ایجاد خصوصیاتی متفاوت از لحاظ مقاومت مکانیکی، دوام بتن و جمع شدگی بتن می کند که بتن با کارایی بالا را تبدیل به ماده خیلی متفاوتی از بتن معمولی می کند. به علت ریز ساختار خیلی متراکم بتن با کارایی بالا ، به شدت ورود رطوبت و نمک های خورنده را به بتن کاهش می دهد. در نتیجه بتن با کارایی بالا قادر به تحمل بارگذاری های اجرایی بیشتر را دارد و به محیط های خورنده به نسبت بتن معمولی، بادوام تر است. با این وجود، چنین خصوصیاتی، جمع شدگی در بتن با نسبت آب به سیمان کم یا بتن با فوم سیلیکا در طی عمل آوری بتن با کارایی بالا رخ می دهد و سپس جمع شدگی شیمیایی رخ می دهد. کاهش حجم میکروسکوپی بتن سخت شده ناشی از هیدراتاسیون سیمان، حرکت رطوبت از محیط خارجی، تغییر دما یا کربناسیون به عنوان جمع شدگی خودکار در بتن با کارایی بالا شناخته می شود. تحقیقات نشان داد که جمع شدگی خودکار خیلی کمتر از جمع شدگی ناشی از خشک شدن است و تصور می شد که می توان از آن برای اهداف عملی صرف نظر نمود. با این وجود چندین محقق نشان داده اند که جمع شدگی خودکار خمیر سیمان با نسبت آب به سیمان پایین خیلی باست. این مطالعات نشانگر این است که جمع شدگی خودکار بتن با کارایی بالا یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که باید برای کنترل ترک در سازه های بتنی با مقاومت بالا مد نظر داشت. همین امر بر اهمیت زمان بندی و درجه عمل آوری بتن با کارایی بالا تأکید می کند.

از آنجایی که بتن با کارایی بالا برای اغلب کارخانه های بتن آماده و عوامل کاری که با این نوع بتن پیش از این تعامل نداشته اند، جدید است، باید تمامی گروه های درگیر در یک پروژه ساختمانی پیرامون تولید، بتن ریزی، عملیات تکمیلی و عمل آوری بتن با کارایی بالا آگاه باشند. این موارد سه عنوان اساسی را پوشش می دهند:

– معضلاتی که باید با آن پیش از شروع ساخت و ساز بتن با کارایی بالا مواجه شد.

– تولید و بتن ریزی بتن با کارایی بالا در زمین

– ملاحظات پس از بتن ریزی در بتن با کارایی بالا

برای آشنایی با ” عملکرد بتن با کارایی بالا ” و ” تولید بتن با کارایی بالا” کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *