خصوصیات بتن

بازیافت زباله سیمانی

حجم کل زباله های سیمانی ( از جمله شستگی میکسر در کارخانه بتن، شستن کامیون، ترشح بتن و سیلت از شستن محوطه) می تواند فراتر از 140 تن زباله سیمانی در سال برای یک عملیات بتن آماده شش کامیونی برود.

حفاظت محیطی در اروپای غربی و آمریکای شمالی عمل می کند و هم اکنون از انهدام زباله سیمانی بتن در محل های دفن زباله ممانعت می کند. در نتیجه عملیات بتن آماده روش انهدام زباله سیمانی قلیایی را تغییر داده است. یک چنین روشی برای بازیافت زباله سیمانی در جایی که توسعه در کاربرد سیستم های افزودنی شیمیایی برای حرف شستگی از کامیون های بتن آماده صورت گرفته است، به کار می رود.

روش های سنتی بازیافت زباله سیمانی برای شستن کامیون ها از آبی استفاده می کنند که به تازگی یا باز جریان یافته است. تقریباً 300 لیتر از طریق لوله خرطومی در پایان هر روز به هر کامیون 6m3 آب افزوده می شود. سپس به همراه زباله سیمانی بتن از کامیون میکسر (تراک میکسر) به تخلیه می شود. آب و ذرات ریز به گودال ته نشینی دوغاب و آب اضافی با زباله سیمانی به درون خاک می رود. در نتیجه در یک کارخانه بتن آماده با شش کامیون حدود 18000 لیتر آب در کل روزانه برای شست و شوی کامل کامیون ها از زباله سیمانی استفاده می شود. چون این حجم زیاد آب در یک مدت زمان کوتاه تخلیه می شود، آب اضافی شست و شو زباله سیمانی که به شدت قلیایی هم هست می تواند به مجرای فاضلاب عمومی تخلیه شود. سیستم های شست و شوی آبی شیمیایی زباله سیمانی متشکل از پایدارکننده ها و افزودنی تسریع کننده بتن هستند که در دهه ی اخیر توسعه پیدا کرده اند و هم اکنون حذف کامل شست و شوی کامیونی برای زباله سیمانی را عملی و ممکن ساخته اند. افزودن پایدار کننده به کامیون در پایان هر روز ترکیب شدن پسماند به بتنی که روز بعدی ساخته شده اند را ممکن می سازد. مواد شیمیایی افزودنی بتن مورد استفاده برای کندگیر کردن گیرش به مدت تمام شب شامل فسفات ها، فسفونات ها، لاتکسهای یپلی اکریلاتی و اسیدهای قندی با زنجیره های طولانی هیدروکسی می باشد. عینک های محافظت و دستکش ها باید به هنگام حمل و نقل پایدار کننده ها پوشیده شود.

در یک پیمانه مصرفی ثابت از مواد شیمیایی افزودنی بتن (پایدارکننده) به همراه یک میزان ثابت آب به یک کامیونی خالی اضافه گشته و با سرعت بالا با همه سطوح داخلی برای پاکیزگی حداکثر زباله سیمانی مخلوط می شود. در عمل بازیافت زباله سیمانی ، اغلب کارخانه ها احتمالاً از ترکیبی از سیستم شیمیایی و سیستم شست و شوی آبی سنتی برای بازیافت زباله سیمانی استفاده می کنند. هر دو داده های آزمایشگاهی و زمینی نشان می دهد که هیچ گونه اثر نامطلوبی روی بتنی که با سیستم شیمیایی ترکیب شده وجود ندارد. کاربرد سیستم افزودنی برای بازیافت زباله سیمانی و استفاده مجدد از آب شست و شوی روز پیشین منافع و فواید زیر را دارد:

1- مقاومت های کاسته شده زباله سیمانی به علت نیاز به آب افزوده شده که از دماهای اختلاط بالا منتج می شود.

2- زوال سریع کارایی به علت افت اسلامپ بتن، که ایجاد مشکلات باز عمل آوری بتن و بازیافت زباله سیمانی می کند (با افزودن آب اضافی در کارگاه).

3- مشکلات در حمل و عملیات تکمیلی بتن و بازیافت زباله سیمانی به عنوان نتیجه گیری تسریع یافته به علت سرعت افزایش یافته هیدراتاسیون.

4- تمایل بیشتر برای جمع شدگی شکل پذیر (پلاستیک) زباله سیمانی که ناشی از تبخیر سریع است، به علت دمای بالای اختلاط بتن و رطوبت نسبت پایین.

5- تمایل زیاد برای جمع شدگی خشک و ترک خوردگی حرارتی دیفرانسیلی زباله سیمانی.

برای مطالعه ” بازیافت بتن ” کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *