افزودنی بتن

افزودنی های بتن غیر کلریدی

ممنوع شدن کاربرد کلسیم کلرید طی دهه اخیر انگیزه ای برای توسعه مواد افزودنی های بتن غیر کلریدی جایگزین فراهم آورده که هیدراتاسیون سیمان بدون پتانسیل برای خوردگی را تسریع کرد. شماری از ترکیبات افزودنی های بتن غیر کلریدی غیر آلی و آلی، از جمله آلومینات ها، سولفات ها، فرمیت ها، تیوسولفات ها، نیترات ها، سیلیکات ها، هیدروکسیدهای قلیایی، کربنات ها، نیتریت ها و نمک های کلسیم ارزیابی شده اند. با این وجود، تجاری سازی و تجربه میدانی تنها به تعداد از این موارد محدود می شود.

کلسیم فرمیت افزودنی بتن غیر کلریدی معمولاً به عنوان یک پودر فروخته می شود و در پیمانه 2-1 % وزن سیمان استفاده می شود. به علت انحلال پذیری کم این افزودنی بتن غیر کلریدی در آب ( 16 g/ 100 g H2) ماده به لحاظ تجاری به فرم مایع در دسترس نیست. این افزودنی بتن غیر کلریدی هیدراتاسیون و گیرش همه انواع سیمان را تسریع می کند، اما فراتر از 2% به خصوص با توجه به 24 ساعت اول، این تأثیر ناشی از افزودنی بتن غیر کلریدی محسوس نیست. با این وجود در ترکیب این افزودنی بتن غیر کلریدی با سدیم نیتریت توسعه مقاومت اولیه محسوس می باشد، ایجاد افزایش های مقاومت 125% بتن کنترلی در 24 ساعت می کنند. سرعت توسعه مقاومت در بتن های فرمیت ها ممکن است به ترکیب سیمان، مخصوصاً نسبت CA3/SO3 بالاتر از 4 بهتر فهمیده می شود. بهترین افزودنی بتن غیر کلریدی تا کنون کلسیم نیتریت می باشد، که به عنوان یک محلول با ذرات جامد 20% به بازار عرضه می شود، این افزودنی بتن غیر کلریدی می تواند به راحتی به اختلاط بتن با استفاده از توزیع کننده های معمول اضافه می شود. در نتیجه افزودنی بتن غیر کلریدی با راحتی بیشتری از سوی صنعت بتن در مقایسه با افزودنی بتن غیر کلریدی با پایه فرمیت پذیرفته می شود. اثرات توسعه مقاومت ایجاد شده در بتن ناشی از افزودنی بتن غیر کلریدی به ظاهر قابل مقایسه با اثرات حاصل شده با کلسیم کلرید می باشد. علاوه بر بهبود های در هر دو مقاومت های فشاری و کششی، کلسیم نیتریت یک بازدارنده مؤثر خوردگی القاء شده کلریدی می باشد. این ماده هم اکنون مقبولیت وسیعی در تعمیر عرشه پارکینگ و پل یافته است. دیگر افزودنی بتن غیر کلریدی مورد استفاده در روسیه و کاربردهای ویژه شامل کربنات های فلز قلیایی می شود (Na2CO3, K2CO3, LiCO3).

افزودنی تسریع کننده بتن غیر کلریدی

افزایش محسوس در کاربرد مواد سیمانی تکمیلی (همانند خاکستر بادی و سرباره) در دهه اخیر، نیاز برای یک افزودنی بتن غیر کلریدی که بتواند هیدراتاسیون آرام شده را جبران کند، به وجود آورده است. شماری از افزودنی های بتن غیر کلریدی اختصاصی که ادعا می کنند پزولانی شدن را به جلو می اندازند، و بنابراین سرعت هیدراتاسیون را بالا می برد، هم اکنون در بازار عرضه می شوند.

نسبت آب به سیمان از 56/0 تا 57/0 ؛ اسلامپ 135 mm میزان هوا 25/950/1  کمبود اطلاعات زیادی در مورد مکانیسم اثرات این افزودنی بتن غیر کلریدی وجود دارد، چرا که ترکیبات شیمیایی چنین افزودنی بتن غیر کلریدی از اسرار تجاری خیلی مهم محسوب می شود.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *