افزودنی بتن

کاربرد افزودنی تسریع کننده بتن

اهداف کاربرد افزودنی های تسریع کننده بتن می تواند توسط استفاده از سیمان بیشتر، سیمان ریز دانه تر، مواد حرارت داده شده و دماهای عمل آوری بالاتر بتن، حاصل می گردد. با این وجود، افزودنی تسریع کننده بتن راه راحت تر و اقتصادی تری برای دستیابی به نتایج مطلوب را تأمین می کنند. بازه وسیعی از نمک های غیر آلی و مواد با پایه آمین معدنی به عنوان افزودنی تسریع کننده بتن استفاده شده است. اگر چه تاکنون کلسیم کلرید ارزان ترین و مؤثرترین افزودنی تسریع کننده بتن بوده است، اثرات این افزودنی تسریع کننده بتن بر خوردگی آرماتور فولاد منجر به محدودیت فزاینده کاربرد افزودنی تسریع کننده بتن در امریکای شمالی شده است. در اروپا، کاربرد کلسیم کلرید به عنوان افزودنی تسریع کننده بتن در بتن مسلح ممنوع شده است و ACI 201 محدودیت های سطوح یون کلرید برای بتن های در معرض شرایط متفاوت را تصریح می نماید.

مزایای افزودنی تسریع کننده بتن

فواید افزودنی تسریع کننده بتن عبارت از افزایش مقاومت و کوتاه کردن زمان گیرش بتن می باشد که در قسمت زیر بدان اشاره می شود:

1- افزودنی تسریع کننده بتن باعث جبران سرعت کاهنده هیدراتاسیون سیمان در دماهای پایین می گردد .

2- افزودنی تسریع کننده بتن باعث، کاهش عمل آوری بتن و دوره حفاظت مورد نیاز و اجازه دادن برای برداشتن زودتر قالب ها، دادن امکان به طرف قرارداد برای مطابق شدن با جداول ساخت و ساز مشخص شده را فراهم می کند.

3- افزودنی تسریع کننده بتن باعث کاهش زمان توقف سازه (از این رو افت های بهره وری حداقل می گردد) می گردد و متوقف سازی برای تعمیرات و بازسازی و پیشرفت زمان هنگامی که سازه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

4- کاهش فشار هیدرولیکی روی قالب ها با استفاده از افزودنی تسریع کننده بتن.

5- بسته شدن مؤثرتر نقاط نشتی خطرزا در برابر فشار هیدرولیکی با استفاده از افزودنی تسریع کننده بتن.

کاربرد افزودنی تسریع کننده بتن در سازه پیش ساخته

تکنیک ساخت صفحات دیوار پیش ساخته افقی در محل پروژه (اغلب تا ارتفاع 12/2 mm) عموماً به نام سازه پیش ساخته شناخته می شود. بتن آماده مورد استفاده برای سازه پیش ساخته اهدافی دو نوع سازه ای و معماری است. سازه پیش ساخته معماری علاوه بر دارا بودن خصوصیات بتن سازه ای پیش ساخته ممکن است که مستلزم یک پارامتر اختلاط ویژه باشد (مثلاً سنگدانه در معرض دید) تا طیفی از بافت های سطحی را ایجاد نماید.

افزودنی تسریع کننده بتن عموماً برای تأمین مقاومت خمشی مورد نیاز سازه پیش ساخته (1.2 MPa) و مقاومت (فشاری) سازه پیش ساخته طراحی با میزان سیمان موجود حداقل مجاز، و یا اصلاح کردن خصوصیات گیرش اختلاط بتن ، استفاده می شود. عوامل افزودنی فوق روان کننده بتن و افزودنی دیرگیرکننده بتن معمولی برای به دست آوردن کاهش آب مطلوب برای سازه پیش ساخته با مقاومت بالا (50 Mpa) استفاده می شود. افزودنی تسریع کننده بتن معمولاً در هوای خنک یا هنگامی که بتن در معرض دمای محیطی بالا و شرایط وزش باد است، استفاده می شود. کاربرد دوم افزودنی تسریع کننده بتن به خصوص در ممانعت از دوام بتن تحت شرایط ذوب انجماد و خیس و خشک شدگی مفید می باشد.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصول و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *