خصوصیات بتن

کاهش افت اسلامپ بتن

روش های مورد استفاده برای حداقل کردن مشکلات افت اسلامپ در بتن آماده شامل: 1) کاربرد افزودنی دیرگیرکننده بتن با پایه اسید هیدروکسی کربوکسیلات در ارتباط با فوق روان کننده بتن؛ 2) کاربرد یک فوق روان کننده دیرگیرکننده بتن برای کاهش افت اسلامپ بتن ؛ 3) اضافه شدن فزآینده افزودنی بیشتر برای تجدید کردن اسلامپ اصلی؛ 4) کاربرد خاکستر بادی برای به حداقل رساندن افت اسلامپ بتن. روش(3) برای کاهش و به حداقل رساندن افت اسلامپ بتن به طور موفقیت آمیزی در محل پروژه استفاده شده است. اخیراً فرآورده هایی در دسترس قرار گرفته اند که از طریق طبیعت شیمیایی آنها، امکان امتداد قابل توجه دوره کارایی ایجاد می شود. مواردی که در آن از بتن روان استفاده می شود و از افت اسلامپ جلوگیری می کند شامل دیافراگم دیواری، دال ها، قالب ریزی المان های سازه ای مسلح و ناحیه هایی که طرح می تواند از بتن آماده با کارایی بالا می باشد عبارتند از:

1- برای پمپاژ بتن به ارتفاعات بالا و فاصله های طولانی

2- در محل هایی که بتن ریزی برای کاهش افت اسلامپ بتن با آرماتور فشرده و دسترسی ضعیف به لرزاننده مشکل است.

3- در بتن ریزی های حجیم برای افت اسلامپ بتن که در آن درزهای ساختمانی می تواند کاهش یابد، بنابراین ساخت و ساز سرعت می گیرد.

4- در قالب های پیچیده

5- در المان های سازه ای کوچکتر که اقتصاد در طراحی آن ها لحاظ می شود، به علت مقاومت های بالاتر قابل دستیابی.

افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته و کاهش افت اسلامپ بتن

سودمندی افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته (VEA) همچنین در دوغاب های فوم سیلکیا و ترکیبات عمل آوری بتن و کاهش افت اسلامپ بتن نشان داده شده است. افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته و کاهش افت اسلامپ بتن به هنگامی که در دوغاب یک فوم سیلیکا لحاظ گردند، می توانند ذرات را به حالت معلق نگه دارند، بنابراین به هم زدن پیوسته لزومی ندارد. پراکندگی های ماده رنگی که در بتن رنگی و ترکیبات عمل آوری شده استفاده می شود، دیگر کاربردهای عالی و ایده آل افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته برای عوامل معلق پلیمری شبه پلاستیک هستند. با افزودن افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته به ترکیبات عمل آوری بتن رنگی شده، تغییرات کافی در خصوصیات تغییر شکلی و کاهش افت اسلامپ بتن رخ می دهد، که بنابراین:

– در اثر استفاده از افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته ماده ی رنگی و ذرات لاتکس به خوبی به حالت پراکنده باقی می ماند از افت اسلامپ بتن جلوگیری می کنند.

– با استفاده از افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته به علت مقاومت شکم دادگی افزوده شده، تشکیل لایه روی دال می تواند به سطوح عمودی هم اعمال شود.

– با استفاده از افزودنی های بهبود دهنده ویسکوزیته اندازه ذرات ریز قطره ای افزایش می یابد در حالی که بتن ریزی می شود تا افت اسلامپ بتن و ترکیب عمل آوری به علت وزش باد حداقل گردد.

برای مطالعه ” افت اسلامپ بتن ” کلیک کنید .

منبع : کتاب مواد افزودنی شیمیایی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *