خصوصیات بتن

مقابله با خوردگی بتن

مسأله خوردگی فولاد در بتن از معضلات عمده کشورهای مختلف جهان است. خوردگی بتن حتی در کشورهای پیشرفته همچون آمریکا، کانادا، ژاپن و بعضی کشورهای اروپایی هزینه های زیادی را برای تعمیر آنها به دنبال داشته است. به عنوان مثال درگزارش های بررسی پل ها در امریکا حدود 140،000 پل مسأله داشته اند. خوردگی بتن در کشورهای در حال توسعه و در کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار شدیدتر بوده و سازه های بتنی زیادی در زمانی نه چندان طولانی دچار خوردگی و خرابی گشته اند. بررسی ها درباره خوردگی بتن در این مناطق نشان می دهد که اگر مصالح مناسب انتخاب گردد، بتن با مشخصات فنی ویژه این مناطق طرح گردد، در اجرای بتن از افراد کاردان استفاده شود و سرانجام اگر عمل آوری بتن کافی ومناسب اعمال شود، بسیاری از مسائل بتن ازجمله خوردگی بتن بر طرف خواهد گشت. به هرحال برای پیشگیری خوردگی بتن در سال های اخیر روش ها و موادی توصیه و به کار گرفته شده است که تا حدی جوابگوی خوردگی بتن بوده است.

پیشگیری از خوردگی بتن

استفاده از آرماتورهای ضدزنگ و نیز آرماتورهای با الیاف پلاستیكی یكی از این روش های پیشگیری از خوردگی بتن است که به علت گرانی آن هنوز کاملا توسعه نیافته است. به علاوه عملکرد دراز مدت این مواد باید پس از تحقیقات جهت استفاده در خوردگی بتن روشن گردد.

از روش های دیگر پیشگیری از خوردگی بتن کاربرد حفاظت کاتدیک در بتن می باشد با استفاده از جریان معکوس با آند قربانی شونده می توان محافظت خوبی برای آرماتورها ایجاد نمود و از خوردگی بتن جلوگیری کرد. این روش پیشگیری از خوردگی بتن نیاز به مراقبت دائم دارد و نسبتا پرخرج است ولی روش مطمئنی برای پیشگیری از خوردگی بتن می باشد.

برای محافظت آمارتور در مقابل خوردگی بتن ، چند سالی است که از آرماتور با پوشش اپوکسیاستفاده می شود. تاریخچه مصرف این آرماتورها بویژه در محیط های خورنده نشان می دهد که در بعضی موارد این روش برای پیشگیری از خوردگی بتن موفق و در پاره ای ناموفق بوده است. به هرحال اگر پوشش سالم بکار گرفته شود با این روش می توان حدود 10 تا 15 سال خوردگی بتن را عقب انداخت.

ممانعت کننده های خوردگی بتن

استفاده از ممانعت کننده ها و بازدارنده های خوردگی بتن نیز به دو دهه اخیر برمی گردد. مصرف بعضی از این مواد ممانعت کننده خوردگی بتن همچون نیترات کلسیم و نیترات سدیم جنبه تجارتی یافته است. به هر حال عملکرد این مواد ممانعت کننده های خوردگی بتن در تاخیر انداختن خوردگی بتن در تحقیقات آزمایشگاهی و نیز در محیط های واقعی مناسب بوده است. ممانعت کننده های خوردگی بتن دیگری از نوع آندی و کاتدی مورد آزمایش قرار گرفته اند ولی به دلیل گرانی زیاد هنوز کاربرد صنعتی پیدا نکرده اند.

برای محافظت بیشتر آرماتور و کم کردن نفوذپذیری پوشش های مختلف سطحی نیز روی بتن آزمایش و به کار گرفته شده است. این پوشش ها که اغلب پایه سیمانی و یا رزینی دارند با دقت روی سطح بتن اعمال می گردند. عملکرد دوام بتن با استفاده از این پوشش به شرایط محیطی وابسته بوده و در بعضی محیط ها عمر کوتاهی داشته و نیاز به تجدید پوشش بوده است. روی هم رفته پوشش های با پایه سیمانی هم ارزانتر بوده و هم به علت سازگاری با بتن پایه پیوستگی و دوام بتن بهتری در محیط های خورنده و گرم نشان می دهند و در پیشگیری از خوردگی بتن بسیار موثر می باشد .

برای مطالعه ” نگهداری از بتن” کلیک کنید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *