خصوصیات بتن

بتن ناتراوا

بتن ناتراوا فقط یک بتن ساده و یا با کیفیت نیست! حتی با کیفیت ترین بتن شامل شبکه ای از خلل و فرج و مویرگ ها است. بتن ناتراوا به بتنی گفته میشود که موجب حاصل شدن مجموعه ای از درجه حفاظت و آب بند بودن بتن شود که مورد نیاز اطمینان صاحبان و یا پیمان کاران باشد. بتن ناتراوا یا بتن آب بند در مواردی که سازه در مجاورت دائم یا غیر دائم با آب و مواد شیمیایی است کارایی دارد. به بتن ناتروا یا بتن آب بند ,بتن غیر قابل نفوذ و یا آب کیپ نیز گفته میشود بتن ناتراوا بتنی است که تهویه مناسب و دمای کافی برای ادامه تبخیر آب نفوذ یافته در سطح بیرونی در سازه های مخزنی و سطح دور از آب در سازه های آبی وجود داشته باشد و قطرات تعریق بر روی سطح دور از آب در محل موجود نباشد.

ساخت بتن ناتراوا

ژل میکروسیلیس جهت ساخت بتن های ناتراوا ,بتن های ضد آب و مخزن های بتنی با کیفیت ویژه طراحی شده است. این ژل میکروسیلیس که جهت ساخت بتن ناتراوا کارایی دارد, پایه ای و اصلی ترین نوع از انواع ژل میکروسیلیس می باشد که با روش خالص سازی پودر میکروسیلیکا و کلاسیفیکیشن سیلیکافیوم پودری تولید شده است .این ژل میکروسیلیس که مناسب برای ساخت بتن ناتراوا است عمر مفید و سرویس دهی سازه بتنی را با مکانیزم افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل مخرب شیمیایی و فیزیکی محیطی و عوامل مخرب داخلی یک سازه بتی به حداکثر می رساند. موارد کاربرد از این افزودنی بتن (ژل میکروسیلیس) میتوان در ساخت بتن ناتراوای مسلح و غیرمسلح ( قطعات پیش ساخته) بتنی استفاده کرد. و یا در ساخت منابع و مخازن ناتروای بتنی و یا درسازه های دریایی، تونلها و کانالهای انتقال آب که نیاز به ساخت بتن ناتراوا دارند. مکانهایی که نیاز به بتن ناتراوا و یا کاهش نفوذپذیری بتن در برابر آب و مواد شیمیایی برای حصول دوام بالاتر دارند. مانند مخازن آب بتنی واستخر بتنی ,سپتیک تانک ,سیلوهای بتنی کارخانه های سیمان و غلات , شبکه فاضلاب شهری و منهول ها.

درجه آب بندی در بتن ناتراوا

درجه اول -سطح پرداختی بتن ناتراوا کاملاً آب کیپ و یا آب بند بوده و اثری از رطوبت برروی سطح خارجی دیده نمیشود و کاملاً سطح بتن ناتراوا خشک است.

درجه دوم سطح پرداختی بتن ناتراوا به اندازه کافی آب نبند است در حالی که فقط در اثر کمی رطوبت لکه های تغییر رنگ داده در نقاط مختلف سطح خارجی بتن ناتراوا دیده میشود ولی سطح عمدتاً خشک می باشد.

درجه سوم در این سطح از آب بند بودن بتن ناتراوا میتوان بوسیله کف دست رطوبت در نقاط مختلف روی سطح بتن احساس کرد ولی قطره آب روی سطح بتن ناتراوا مشاهده نمی شود. فقط خلل وفرج بتن ناتراوا مرطوب می باشند.

برای ساخت بتن ناتراوا می توان به دو صورت اقدام کرد:

روش اول آب بند ساختن بتن ناتراواکه در زمان ساخت بتن و بتن ریزی انجام میگیرد با استفاده از مواد افزودنی بتن استفاده از واتر استاپ در درزهای اجرایی یا انبساطی و رعایت نکات مهم اجرایی انجام می گردد مواد افزودنی مناسب.

 روش دوم آب بند نمودن ساختار جسم بتن ناتراوا اصلاح ساختار بتن جهت آب بندی شامل تراکم ، توسعه دوام بتن و ایجاد مقداری حباب هوا می باشد.

برای آشنایی با محصولات شرکت شیمی بتن بهینه کلیک کنید :

– بتن پاششی

بتن حجیم

– بتــن الیافی

– بتن ترمی 

– بتن خود متراکم شونده

– بتن پیش تنیده

– بتن آماده با کارایی بالا 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *