افزودنی بتن

مزایای بتن الیافی

بتن الیافی نوعی بتن است که ساخت آن از الیاف استفاده می کنند و سیمان، آب، سنگدانه و مواد افزودنی را همراه با الیاف مخلوط می کنند ، الیاف باعث افزایش پیوستگی، مقاومت کششی ، کاهش ترک های بتن و افزایش نرمی بتن می گردد.

جنس الیاف و اندازه آنها به نوع مصرف بتن و مقاومت کششی مد نظر بستگی دارد. الیاف می تواند الیاف شیشه یا الیاف فلزی و یا الیاف پلیمری باشد و اندازه آنها معمولاً 3 الی 20 میلیمتر است .مزایای بتن الیافی عبارتند از :

– مقاومت استاتیکی بتن الیافی

الیاف فولادی ، مقاومت خمشی 13نخستین ترک بتن الیافی را تا چندین برابر مقاومت نخستین ترک بتن معمولی افزایش می دهد . اضافه کردن الیاف به بتن علاوه بر اینکه از نظر افزایش مقاومت های استاتیکی بتن مؤثر است ، در ایزوتروپی و همگنی جسم بتن نیز تأثیر بسزائی دارد . تأثیر الیاف فولادی در مقاومت استاتیکی14بتن شامل مقاومت خمشی ، فشاری ، برشی و شکافتگی می باشد.

– مقاومت خمشی بتن الیافی

خاصیت مهم بتن الیافی مقاومت خمشی زیاد و مقاومت در مقابل ترک خوردگی است که این خاصیت راه حل مناسبی برای کاهش خاصیت تردی و شکنندگی بتن خالص است .

– مقاومت برشی بتن الیافی

الیاف فولادی در بتن الیافی می تواند جایگزین خاموت ها در تیرهای بتنی شود ، بدون اینکه در ظرفیت نهائی برشی ، کاهشی به وجود آید . الیاف فولادی علاوه بر اینکه مقاومت برشی بتن الیافی را افزایش می دهد ، تیرهای بتن آرمه را در مقابل گسیختگی ناگهانی در ناحیه کششی تقویت می کند . این مزیت عمدة الیاف فولادی در افزایش مقاومت برشی بتن الیافی است که باعث می شود از کاربرد خاموت بعنوان آرماتور برشی صرفنظر گردد.

– مقاومت پیچشی بتن الیافی

در رابطه با مقاومت پیچشی 15 الیافی تحقیقات خاصی صورت نگرفته است . در یک مورد خاص بررسی انجام یافته ، مقاومت پیچشی بتن الیافی را 5/1 تا 2 برابر بتن خالص ذکر کرده است .

– مقاومت ترک خوردگی بتن الیافی

الیاف نه تنها بر روی مقاومت بتن خالص تأثیر بسیار مثبتی دارد بلکه بعنوان یک عامل باز دارنده ترک در بتن الیافی نیز عمل می کند . بدین معنی که با شروع ترک خوردگی ، الیاف در بتن الیافی نقش خود را در دوختن ترک و محدود کردن اندازه ترک بازی کرده و از ادامه ترک خوردگی حتی با ادامه بارگذاری جلوگیری بعمل می آورد .

– پوسیدگی و زنگ زدگی الیاف فولادی در بتن الیافی

مطالعات اخیر نشان می دهد که اثر خوردگی و پوسیدگی آب شور روی ملات سیمانی (سیمان پرتلند) مسلح به 2 درصد حجمی الیاف فولادی ناچیز بوده است ، بطوریکه بعد از 90 روز قرار گرفتن در داخل و خارج آب نمک اشباع شده ، هیچ تغییری در مقاومت خمشی بتن الیافی مشاهده نگردید .

مقاومت فشاری یک ملات الیاف دار که بطور مداوم و به مدت 10 سال در آب دریا غوطه ور بوده است از 582 کیلوگرم بر سانتی متر مربع به 7/495 کیلوگرم بر سانتی متر مربع کاهش یافت که این کاهش در حدود 15 درصد است ، این در حالیست که تحت همان شرایط ، مقاومت ملات 40 درصد کاهش یافته بود . مقاومت خمشی ملات الیاف دار بتن الیافی نیز بعد از 10 سال 31 درصد تنزل کرده و به مقدار 3/105 کیلوگرم بر سانتی متر مربع رسیده بود.

– قابلیت هدایت حرارتی بتن الیافی

الیاف فولادی ضریب هدایت حرارتی بتن الیافی را ۲۵ تا۵۰ درصدافزایش می دهند. همچنین این الیاف باعث افزایش مقاومت بتن الیافی در تغییرات ناگهانی و زیاد درجه حرارت می شود.

شرکت شیمی بتن بهینه تولید کننده افزودنی بتن طبق استانداردهای موجود با کیفیت بالا می باشد.

برای آشنایی با محصولات زیر و خرید افزودنی بتن روی لینک کلیک کنید .

– نگهداری از بتن

– الیاف پلی پروپیلن

– ژل میکروسیلیس الیاف دار

– چسب بتن ژله ای الیاف دار

– الیاف پلی استر

– بتن الیاف پلیمری

– بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیکا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *